• 2012-04-24

Dzieło-działka w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Od 21 kwietnia 2012 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie można oglądać wystawę Dzieło-działka.

„Dzieło Działka”, fot. Aleksander Duraj (źródło: materiał prasowy)

„Dzieło Działka”, fot. Aleksander Duraj (źródło: materiał prasowy)

Przez trzy lata Muzeum Etnograficzne w Krakowie prowadziło projekt poznawczy poświęcony zjawisku ogródków działkowych. Czas na finał i odpowiedź na pytanie: Czego można dowiedzieć się o działkach i działkowiczach?

Etnografia interesuje się podszewką życia, zwykle banalną, niezauważaną. A cóż bardziej na pozór banalnego niż ogródki działkowe?  Dlaczego jednak ponad milion Polaków niezmiennie ich potrzebuje? I do czego?

Oto pytania, które stały u początków zainteresowania organizatorów działkami. Zespół złożony z antropologów, etnografów, socjologów, kulturoznawców, etnobotaników, historyków sztuki i specjalistów innych profesji podjął wielowątkowe badania etnograficzne w 9 ogrodach działkowych Krakowa, Katowic i Wrocławia. Wzięło w nich udział ponad 70 działkowców wraz z osobami, które na działkach przebywały. W większości rozmówcami byli działkowcy z wieloletnim stażem, większość po 60. roku życia. Rok zajęła praca nad pozyskanymi materiałami (zdjęcia, nagrania, transkrypcje, notatki…). Osobny rok organizatorzy spędzili nad książką i nad wystawą.

Na wystawie można doświadczyć potrzeby. Biletem wstępu na wystawę jest torebka z nasionami. Widz znajdzie też skrzynkę na narzędzia wypełnioną ziemią. Czegoś tu brakuje. Czego? I dlaczego ziemia wyłożona jest w takiej właśnie skrzynce? Można usłyszeć głosy działkowców pochodzące z nagrań zajestrowanych podczas badań. Można zobaczyć, jakiego typu przedmioty towarzyszyć będą kolekcji poświęconej działkom w zbiorach MEK.

Można wejść w intrygujący portret działkowców w fotografiach Aleksandra Duraja (część zdjęć została nagrodzona w prestiżowym konkursie Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii); to cykl zdjęć, który powoli przełamuje granice i prowadzi do niemal bezpośredniego spotkania z człowiekiem z działek.

Wernisaż: 21 kwietnia
Wystawa potrwa do 21 października
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
ul. Krakowska 46
Kraków

Dodaj komentarz