• 2012-04-24

Pocztówki Danuty Krupskiej-Sołowiej w Lublinie

Od 27 kwietnia 2012 roku w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie będzie można oglądać wystawę prac Danuty Krupskiej-Sołowiej Pocztówki.

Autor: Danuta Krupska-Sołowiej (źródło: materiał prasowy)

Autor: Danuta Krupska-Sołowiej (źródło: materiał prasowy)

Danuta Krupska-Sołowiej po raz kolejny zaskakuje metamorfozą swojej sztuki. Tym razem zmiany wiążą się nie tylko z zagadnieniami warsztatu malarskiego, istotniejsze jest raczej pogłębianie i doskonalenie sposobu widzenia świata.

W dotychczasowej twórczości artystki można wyróżnić kilka spójnych i w znacznym stopniu zamkniętych etapów. Do pierwszego z nich należą pełne zgiełku i chaosu, raczej hermetyczne obrazy z początku lat 90. poprzedniego stulecia prezentowane w Galerii Białej. Nieco późniejszy okres reprezentują obrazy zatytułowane Urządzanie Nieba. Na wielu z nich znajdziemy centralnie umieszczone motywy natury (kwiat, kamień, woda) i sąsiadującą z nimi geometrycznie zorganizowaną, prawie abstrakcyjną przestrzeń przypominającą porządek ogrodu. Z kolei w obrazach tworzonych w pierwszym 10-leciu XXI wieku (cykl Anioł i Robocop na wspólnym niebie) artystka ukazywała wizerunki bytów anielskich i herosów animujących dziecięcą wyobraźnię; robocopów i transformersów.

Obrazy malowane przez artystkę w ostatnich latach przynoszą kolejną metamorfozę, tym razem jednak trudniej znaleźć dla nich jedną, uogólniającą formułę. Światem nowych obrazów rządzi odmienna, pełna narracji i anegdoty, poetyka. Pojawia się w nich więcej elementów namalowanych w sposób bliższy realizmowi (portrety twarzy, postacie ludzkie, budynki). Odmienny jest także sposób organizacji obrazów. Zobrazowany świat w pierwszej recepcji wydaje się niespójny, plany obrazów się przenikają i nakładają, istnieją w pewnej mierze niezależnie od siebie. (…)

Bez wątpienia sztuka artystki powstaje pod bardzo silnym wpływem wschodniej duchowości odwołującej się do dziedzictwa świata Bizancjum. Obecny w obrazach element mistycyzmu wydaje się być echem ikony, możemy także doszukiwać się w nich wpływów Giotta, fascynacji sztuką renesansu, czy malarstwem islamskich miniatur. Nie sposób nie dostrzec, że wszystkie nurty twórczości Danuty Krupskiej-Sołowiej wyrażają świat uzasadniony sensem wywodzącym się z religijnych tęsknot człowieka.

Świat obrazów Danuty Krupskiej-Sołowiej jest tworem fantastycznym, pełnym symboli i wewnętrznej dramaturgii. Jest też równocześnie światem bardzo osobnym i prywatnym, w którym można znaleźć sporo śladów indywidualnych doświadczeń, lektur, i zachwytów nad sztuką minionych stuleci.

Tekst: Dariusz Głowacki

Wernisaż: 27 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 19 maja
Galeria Biała w Centrum Kultury
ul. Narutowicza 32
Lublin

Dodaj komentarz