Anomalie. Kwiatkowski/Krzymianowski

26 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury Górna w Łodzi odbędzie się otwarcie projektu pt. Anomalie. Kwiatkowski/Krzymianowski.

Paweł Kwiatkowski, „Już blisko”, 2011, technika łączona (źródło: materiał prasowy)

Paweł Kwiatkowski, „Już blisko”, 2011, technika łączona (źródło: materiał prasowy)

Anomalie. Kwiatkowski/Krzymianowski to specyficzny projekt, próba poszukania punktów stycznych między dwiema formami artystycznej wypowiedzi, za pomocą których opowiada się o świecie i ludziach. Obraz i słowo mogą bowiem — choć oczywiście nie muszą — na siebie wpływać, dopełniać się, wchodzić w mniej lub bardziej oczywiste związki, pozostając przy tym samoistne i osobne.

I tak właśnie dzieje się w tym przypadku — bo choć ani prace Pawła Kwiatkowskiego nie ilustrują tekstu Grzegorza Krzymianowskiego, ani Anomalie nie są powieścią, którą można by traktować jako prozatorski komentarz do prezentowanych tu grafik, oba dzieła silnie ze sobą korespondują.

Zarówno prace Kwiatkowskiego, jak i proza Krzymianowskiego koncentrują się na rozbitych więziach międzyludzkich. Ich bohaterowie to odrębne byty, krążące po samoistnych orbitach atomy, które niekiedy, zwykle przypadkiem, zderzają się ze sobą, tylko po to zresztą, by zaraz potem powędrować w innych kierunkach. Obaj twórcy traktują więc spotkanie między ludźmi jak swoistą anomalię, ewenement, warty odnotowania ze względu na swą nietrwałą naturę.

Paweł Kwiatkowski – urodzony w 1981 w Tykocinie. Absolwent Wydziału Grafiki Malarstwa ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem za cykl prac graficznych pod kierunkiem prof. Sławomira Ćwieka i malarskich pod kierunkiem prof. Mariana Kępińskiego. Laureat kilku nagród i wyróżnień, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2011 zatrudniony na łódzkiej ASP jako asystent w Pracowni Technik Łączonych prowadzonej przez prof. Sławomira Ćwieka. Swoje prace prezentował m.in. w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Galerii Nowej Łódzkiego Domu Kultury, Galerii Pod Kozami w Warszawie oraz na wystawach zbiorowych w Bratysławie, Carnago, Turynie, Vigevano i Vercelli.

Grzegorz Krzymianowski — rocznik 1977, prozaik, okazjonalny eseista, autor szkiców krytycznych i recenzji. Nakładem Wydawnictwa Prószyński wydał dwie powieści – Historię mojego upadku (2010) i Anomalie (2012). Ponadto drukował między innymi w Dekadzie literackiej, Twórczości, Odrze i Wprost. Współpracuje z internetowymi artPapierem i Literatkami.

Ośrodek Kultury Górna
ul. Siedlecka 1
Łódź

Dodaj komentarz