• 2012-04-23

52. KFF przedstawia składy jurorskie

52. Krakowski Festiwal Filmowy zaprezentował składy jurorskie konkursu. W tym roku organizatorzy postawili na polskich filmowców: Jacka Bławuta, Marcela Łozińskiego i Michała Kwiecińskiego, którzy będą przewodniczyć obradom Jury w trzech konkursach festiwalowych (międzynarodowym: dokumentalnym i krótkometrażowym oraz polskim).

Marcel Łoziński, juror 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (źródło: materiał prasowy)

Marcel Łoziński, juror 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (źródło: materiał prasowy)

W Jury międzynarodowego konkursu dokumentalnego zasiądzie nagradzany dokumentalista oraz korespondent szwedzkich mediów, Peter Torbiörnsson, autor ponad 20 dokumentów, m.in. o Ameryce Łacińskiej, Afryce, Bośni i Szwecji (The Border, Reyno, The Ceasefire, i The Lovers of San Fernando). Podczas 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zobaczymy jego ostatni film Żegnaj Nikaraguo.

Towarzyszyć mu będą Truls Lie, redaktor naczelny pisma DOX, krytyk filmowy i reżyser (jego najnowszy film Jørgen Leth. Uwiedziony również znalazł się w programie festiwalu) oraz Luciano Barisone, dyrektor festiwalu Visions du Réel w Nyon. Barisone od 15 lat współpracuje z festiwalami filmowymi, m.in. w Cannes i Wenecji oraz IDFA i Hot Docs, jako selekcjoner, programer i juror.

Jedyną kobietą w tym składzie będzie Hedva Goldschmidt, izraelska dystrybutorka filmowa, założycielka i dyrektor zarządzający firmy Go2Films, która zajmuje się promocją izraelskich produkcji filmowych. Jedną z nich, film Rozdarty, przedstawi na festiwalu.

Jury przewodniczyć będzie Jacek Bławut, polski reżyser i operator filmowy, autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych (m.in.: Nienormalni, Kraj urodzenia, Born Dead, Szczur w koronie, Wojownik) oraz członek Europejskiej Akademii Filmowej i wykładowca w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Łodzi (PWSFTViT) i Warszawie (Szkoła Wajdy). W ramach bloku pozakonkursowego Krakowskie premiery dokumentalne, będziemy mogli zobaczyć po raz pierwszy na wielkim ekranie jego najnowszy dokument Wirtualna wojna.

Obrady Jury międzynarodowego konkursu krótkometrażowego poprowadzi Marcel Łoziński, scenarzysta i reżyser ponad 20 filmów dokumentalnych – wiele z nich było nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, a 89 mm od Europy otrzymał nominację do Oskara. Jest członkiem amerykańskiej (AMPAS) i europejskiej (EFA) akademii filmowej oraz wykładowcą w paryskiej szkole filmowej FEMIS i na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie prowadzi warsztaty dokumentalne na całym świecie i kieruje kursem dokumentalnym Doc w Szkole Wajdy. Zrealizowany pod opieką dwóch mistrzów, Łozińskiego i Bławuta, film Kijów od świtu do zmierzchu, część projektu portretującego 5 stolic świata, zostanie przedstawiony na festiwalu.

Łozińskiemu towarzyszyć będą Kaveh Tehrani, norweski reżyser filmowy urodzony w Iranie, jego debiut krótkometrażowy 1994 otrzymał Złotego Smoka i Nagrodę FIPRESCI na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Alessandro Marcioni, reżyser, dziennikarz, programer i szef sekcji Leopards of Tomorrow poświęconej filmom krótko- i średniometrażowym na festiwalu w Locarno.

W Jury pracować będzie również Oxana Cherkasova, rosyjska reżyserka filmów animowanych i członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA) oraz szefowa Biura Oskarowego amerykańskiej Akademii Filmowej (AMPAS), Torene Svitil, odpowiedzialna m.in. za nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego, filmu nieanglojęzycznego oraz filmu dokumentalnego.

Dzięki posiadanym przez Krakowski Festiwal Filmowy prestiżowym akredytacjom EFA (European Film Academy) oraz AMPAS (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences), zwycięzcy tego konkursu mają ułatwioną drogę do nagród Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Jury konkursu polskiego przewodniczyć będzie Michał Kwieciński, najbardziej znany i doświadczony polski producent (odpowiedzialny m.in. za wszystkie filmy Wajdy począwszy od Pana Tadeusza) oraz reżyser i założyciel Akson Studio. W swoim dorobku reżyserskim ma między innymi dwa filmy fabularne: Statyści (2006) i Jutro idziemy do kina (2007).

Michał Kwieciński, juror 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (źródło: materiał prasowy)

Michał Kwieciński, juror 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (źródło: materiał prasowy)

Towarzyszyć mu będą polsko-szwedzki reżyser Magnus von Horn, trzykrotny laureat krakowskiego festiwalu, autor świetnych krótkometrażowych fabuł, z którymi podróżuje po festiwalach filmowych na całym świecie (m.in.: Monachium, Bilbao, Gdynia czy Sundance Film Festival), Tomasz Wolski, wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych, laureat między innymi Złotej Żaby na Camerimage i dwukrotny zdobywca Nagrody Publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym, który w Panoramie filmu polskiego pokaże swój najnowszy Pałac oraz Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu, od 1988 r. związany z amerykańską uczelnią Rhode Island School of Design w Providence, gdzie wykłada teorię i historię filmu oraz sztuki współczesnej.

Tradycyjnie podczas Festiwalu pracować będzie Jury Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) oraz Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC), jak również jury studenckie.

Festiwal odbędzie się w dniach od 28 maja do 3 czerwca 2012 roku w krakowskich kinach: Kijów.Centrum, Mikro oraz Kinie pod Baranami. Towarzyszyć mu będą Krakowskie Targi Filmowe, które rozpoczną się 29 maja 2012 r.

Dodaj komentarz