Emotikon Rumasa i Wyrzykowskiego w Zachęcie

Od 14 kwietnia 2012 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie można oglądać wystawę prac Roberta Rumasa i Piotra Wyrzykowskiego Emotikon.

„Emotikon”, Robert Rumas & Piotr Wyrzykowski, 2011, fot. M. Rumas, dzięki uprzejmości artystów (źródło: materiał prasowy)

„Emotikon”, Robert Rumas & Piotr Wyrzykowski, 2011, fot. M. Rumas, dzięki uprzejmości artystów (źródło: materiał prasowy)

Wystawa jest podsumowaniem podróży, jaką na początku ubiegłego roku Robert Rumas i Piotr Wyrzykowski odbyli po krajach Europy Wschodniej i Azji Mniejszej. Odwiedzili Turcję, Gruzję, Ukrainę oraz Rumunię, w poszukiwaniu emocji w miejscach zróżnicowanych geograficznie, kulturowo i estetycznie. Artyści, niczym dwaj podróżnicy-dokumentaliści, tropili bez specjalnego scenariusza miejsca i historie, nadając wyprawie aspekt socjologiczny i antropologiczny.

Tytułowy Emotikon powstał z połączenia dwóch słów emotion i console. Obecnie wyraz ten oznacza cyfrowe symbole, znaki reprezentujące emocje i nastrój autora tekstu, charakterystyczne dla współczesnej komunikacji pozawerbalnej. Znaki te są symbolami twarzy ludzkiej, a dzięki użyciu skrótu myślowego i graficznego stają się nośnikiem ładunku emocjonalnego. Artyści skojarzyli funkcję emotikonów z funkcją, jaką miał dawniej fotoplastykon – urządzenie do prezentacji pojedynczych fotografii stereoskopowych, w którym mechanizm przesuwał co kilka sekund nowe obrazy widoczne przez wizjer.

Według artystów fotoplastykon kumulował emocje zapisane na prezentowanych przeźroczach, a jako jeden z elementów dziewiętnastowiecznej kultury wizualnej był poprzednikiem kinetoskopu i kinematografu.

Odniesienie do filmu jest nieprzypadkowe w kontekście tej wystawy: artyści, myśląc o aranżacji ekspozycji, spojrzeli na sale galeryjne jak na klatki taśmy filmowej, która podlega cięciom i montażowi. Każda z instalacji stanowi oddzielną narracyjną całość, ale wszystkie razem stają się zmontowanym materiałem audiowizualnym. Prezentację w Zachęcie artyści zaprojektowali do panujących w galerii warunków ekspozycyjnych, sprawiając, że wystawa zakreśliła obszar współistnienia i przenikania się znaczeń i symboli. Powstała otwarta metaforyczna przestrzeń zbudowana z fragmentów prawdziwych emocji zakodowanych przez artystów w czasie wyprawy.

Rumas i Wyrzykowski planowali stworzenie wystawy, która dzięki fotografiom, plikom dźwiękowym, dokumentacji wideo i obiektom stanie się wehikułem emocji i nastrojów: tych zgromadzonych w czasie wyprawy, jak również tych na nowo budzących się podczas oglądania Emotikonu, zaskakujących i odbiorców, i samych autorów.

Podróż artystów została zorganizowana między innymi dzięki uprzejmości Ambasady Turcji w Polsce.
Wystawa jest zorganizowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi.
Współpraca: Magdalena Komornicka

Wernisaż: 14 kwietnia
Wystawa potrwa do 20 maja
Zachęta Narodowej Galerii Sztuki
Plac Małachowskiego 3
Warszawa

Kurator: Maria Morzuch

Dodaj komentarz