• 2012-04-21

Druga odsłona Fotosocdizajnu w Warszawie

Od 21 kwietnia 2012 roku w Galerii Asymetria w Warszawie będzie można oglądać wystawę (Miasto). Masa. Maszyna. Fotosocdizajn 2.

Fot. Tadeusz Sumiński, Fotografie Zakładów Przemysłowych, 1960 (źródło: materiał prasowy)

Fot. Tadeusz Sumiński, Fotografie Zakładów Przemysłowych, 1960 (źródło: materiał prasowy)

Druga odsłona Fotodizajnu, fotograficznego spojrzenia na wzornictwo przemysłowe okresu PRL-u, podejmuje tę tematykę w odniesieniu do pojęć (Miasto).Masa. Maszyna.

Obraz/słowo miasto zawieszone przez epoche nawiasu, na wystawie Fotodizajnu zostanie pokazany nie tyle przez dokumentalne widoki kształtów architektury, maszyn i masy społecznej ale w jego fotograficznej rejestracji znaku artystycznego wykorzystywanego we wzornictwie tego czasu. Artystyczna wizja awangardy miasta-masy-maszyny zastosowana przez architektoniczne i fabryczne realizacje okresu komunizmu w naszej odsłonie przyjmują formę fotograficznej entropii.

Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia fabryk autorstwa Tadeusza Sumińskiego z lat 60-tych i 70-tych oraz fotomontaż Entropia Mikołaja Grospierre’a będący rodzajem komentarza do prac Sumińskiego. Konceptualne widoki Stadionu Dziesięciolecia Zbigniewa Dłubaka (1955) , w specjalnie na tę okazję przygotowanym portfolio.

Zdjęcia Wojciecha Plewińskiego z konkursu Samów w 1959 r, na placu Defilad w Warszawie – rajdu samochodów – prototypów wyprodukowanych własnoręcznie przez obywateli. Zdjęcia Wiktora Pentala z Nowej Huty, osiedla choć zamówionego ponoć przez Stalina to jednak zbudowanego na planie neobarokowo-neorenesansowo-neoklasycystycznym z komentarzem Typologii ornamentu socrealistycznego autorstwa Tomasza Szerszenia.

Wystawa Fotodizajn 2 jest przygotowana przez galerię Asymetria we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii oraz Fundacją Imago Mundi.

Aranżacja wystawy: Aneta Faner i Piotr Duma
Współpraca: Ola Brzozowska

Wernisaż: 21 kwietnia
Wystawa potrwa do 15 czerwca
Galeria Asymetria
ul. Jakubowska 16
Warszawa

Kurator : Rafał Lewandowski

Dodaj komentarz