12. Dni Tischnerowskie w Krakowie

25 kwietnia 2012 roku w Krakowie rozpoczną się 12. Dni Tischnerowskie – najbardziej znany polski festiwal filozoficzny.

Plakat 12. Dni Tischnerowskich (źródło: materiały prasowe)

Plakat 12. Dni Tischnerowskich (źródło: materiały prasowe)

Na odwiedzających czekają m.in. debaty, wykłady, projekcje filmów i spotkania muzyczne inspirowane myślą ks. Józefa Tischnera. W tym roku motywem przewodnim Dni Tischnerowskich będzie spotkanie.

To jedno z kluczowych pojęć w filozofii księdza profesora. Tymczasem nowoczesne społeczeństwa cierpią właśnie na deficyt relacji. Mamy wiele kontaktów, ale zatraciliśmy potrzebę spotkań. Tym samym coraz bardziej dystansujemy się od innych ludzi.

Wojciech Bonowicz, biograf księdza Tischnera

Motyw spotkania będzie obecny we wszystkich wydarzeniach Dni Tischnerowskich: w czwartek, 26 kwietnia o związkach i spotkaniach ks. Józefa Tischnera z teatrem dyskutować będą jego byli studenci – dziś wybitni reżyserzy: Anna Augustynowicz, Bogdan Ciosek i Andrzej Dziuk, a towarzyszyć im będzie teatrolog zajmujący się myślą Tischnera, Jacek Kopciński. W tym samym dniu aktorzy Anna Polony i Jerzy Trela przeczytają esej księdza profesora pt. Fenomenologia spotkania, który następnie zostanie omówiony przez Zbigniewa Stawrowskiego i Adama Workowskiego. W piątek, 27 kwietnia, o spotkaniu z Innym rozmawiać będą m.in. Janina Ochojska, Wojciech Jagielski i Paweł Śpiewak.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu myśli tischnerowskiej będzie prof. Anna Teresa Tymieniecka – jedna z czołowych postaci nurtu fenomenologicznego w filozofii, która wygłosi wykład poświęcony nowej koncepcji intuicji życia.

12. Dni Tischnerowskie
Kraków
Termin: Od 25 do 28 kwietnia

Dodaj komentarz