• 2012-04-20

Fotografia otworkowa Pawła Janczaruka w Zielonej Górze

Od 18 kwietnia 2012 roku w Galerii Fotografii Na Ptasiej w Zielonej Górze można oglądać wystawę fotografii Pawła Janczaruka Ślad Słońca.

Fot. Paweł Janczaruk, „Ślad Słońca” (źródło: materiał prasowy)

Fot. Paweł Janczaruk, „Ślad Słońca” (źródło: materiał prasowy)

Fotografie prezentowane na wystawie wykonane są techniką otworkową na tradycyjnych materiałach, a odbitki w technice cyjanotypii i stanowią swoiste szlachetne rękodzieło. Autor realizuje ideę Andrzeja Pytlińskiego: Przywrócić fotografii dostojność.

Pierwszy raz do ciemni wszedłem w 1979 roku, ale do fotografii ciągnęło mnie od zawsze. Od czasu do czasu tata użyczał mi aparat Fed-2, na którym uczyłem się fotografować i którego mam do dzisiaj. Na fotografię otworkową natknąłem się w 1989 roku i wtedy też postanowiłem wykonałem kilka zdjęć kamerą wielootworkową. Niestety wówczas nie wzbudziło to we mnie euforii i na próbach zakończyłem tę przygodę. Kolejną próbę z otworkami podjąłem wraz z Basią Panek w 1998 roku. Wykonaliśmy serię zdjęć architektury Zielonej Góry metodą cross. Jednak dopiero od 2000 roku fotografia otworkowa zawładnęła mną w całości.

Przeważnie fotografuję kamerami na format 4×5 cala, ale czasami używam innych konstrukcji na bardzo różne formaty i materiały światłoczułe. Używam kamer konstrukcji Arkadiusza Podstawki i Tomasza Mielecha, oraz kilkanaście własnej konstrukcji i budowy. Ostatnio fotografuję i przeprowadzam próby kamer wielootworkowych, szczelinowych, anamorficznych i zone plate, oraz kopiuję te zdjęcia w technikach specjalnych. W 1999 roku otrzymałem tytuł Artysty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2003 roku zostałem przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Wchodzę w skład Rady Programowej Galerii Jednego Dnia i Grupy Trzymającej OFFO. Opublikowałem kilka tekstów dotyczących fotografii otworkowej, jej historii, techniki i estetyki.

Na koncie mam 16 wystaw otworkowych zaprezentowanych w 49 miastach i 3 krajach. Moje prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji, Czechach i Belgii, a na wystawach zbiorowych były prezentowane w Polsce, Francji, Niemczech, Australii, Szwecji, Szwajcarii, Czechach, Belgii i Hiszpanii – zdobywając również nagrody i wyróżnienia. Jestem autorem 7 pokazów multimedialnych z wykorzystaniem fotografii otworkowej. Wydałem dwie książki z Barbarą Panek, oraz dwa autorskie minialbumy w tym jeden z fotografiami otworkowymi Jest taki samotny dwór. W ubiegłym roku wydrukowana została książka mojego autorstwa Wszystko, co chcę powiedzieć o otworkach.

Paweł Janczaruk

Wernisaż: 18 kwietnia
Wystawa potrwa do 30 maja
Galeria Fotografii Na Ptasiej
ul. Ptasia 32
Zielona Góra

Dodaj komentarz