• 2012-04-19

Ożywione minotaury Sylwestra Ambroziaka w Przemyślu

Od 20 kwietnia 2012 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu będzie można oglądać wystawę prac Sylwestra Ambroziaka I feel you.

Sylwester Ambroziak, „Pokój”, kadr z filmu (źródło: materiał prasowy)

Sylwester Ambroziak, „Pokój”, kadr z filmu (źródło: materiał prasowy)

Tym razem Sylwester Ambroziak ożywił swoje minotaury. Tak określa lalki, które powstają od kilkunastu lat, w różnych materiałach: drewnie, brązie, silikonie, ceramice, w rysunku, w różnych wielkościach: jako drobne figurki i duże, ludzkich rozmiarów obiekty. (…)

Pokój to zwięzła, narracyjna animacja. O przebudzeniu, wstawaniu na nogi, zdobywaniu samodzielności i nieudanej próbie wydostania się z tytułowego pomieszczenia. Prostocie opowieści towarzyszy kilka niejednoznacznych i niepokojących tropów: minotanury mają dziecięce proporcje (podobnie, jak w kilku ostatnich realizacjach), ich twarze są nieme i niewidzące, a miejsce, w którym się znajdują jest jak panoptikon, o ścianach pokrytymi fenickimi lustrami, ze światłem migoczącym jak przy pracy projektora albo więziennego reflektora – szperacza.

Pokój to dość ponura opowieść o niemożności wydostania się z wyrafinowanej pułapki, która stwarza pozory bezpiecznego miejsca – pokoju. To historia zamknięcia, porzucenia, uwięzienia i nadzoru. Także wizja fiaska komunikacji: niewidzenia, niemowy, niesłyszenia.. Odniesień można znaleźć wiele. Po raz kolejny Sylwester Ambroziak stawia widza wobec niepokojącego niedopowiedzenia, tajemnicy.

Magdalena Wicherkiewicz

Sylwester Ambroziak urodził się w 1964 roku w Łowiczu. Tworzy w zakresie rzeźby, rysunku, instalacji oraz eksperymentalnego filmu animowanego. W latach 1983-1989 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego (w 1989 roku praca dyplomowa Kuszenie św. Antoniego) oraz Rysunku w pracowni prof. Mariana Czapli. W latach 1990-1992 w ramach stypendium Fundacji Notoro i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku realizował tryptyk monumentalnych rzeźb z brązu Jeździec Polski. W latach 1993-1994 był stypendystą Fundacji Kultury. W 1997 roku otrzymał wyróżnienie za rzeźbę Kain i Abel na wystawie Sacrum w Częstochowie. W latach 2004-2005 był stypendystą Kulczyk Foundation . Trzykrotnie / 1994, 1999, 2008/ nominowany do nagrody Paszporty Polityki. Jest autorem ponad siedemdziesięciu wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad stu dwudziestu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 maja
Galeria Sztuki Współczesnej
ul. T. Kościuszki 3
Przemyśl

Dodaj komentarz