• 2012-04-18

Przegląd Filmowy Kino na Granicy już wkrótce

28 kwietnia 2012 roku w Cieszynie rusza 14. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy.

Kadr z filmu „Tatinek”, reż Jan Sverak (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Tatinek”, reż Jan Sverak (źródło: materiały prasowe)

W tym roku w programie są dwa cykle filmowe. Jeden o piłce nożnej, to potrójny strzał prosto do bramek czeskiej, polskiej i słowackiej. Odbędą się też pokazy filmów gangsterskich i kryminałów, zostanie także zaprezentowana postać Járy Cimrmana. 14. edycja Kina na Granicy to także cykl Granice i mury świata, w którym będzie można przyjrzeć się miejscom i ludziom, na których życie owe granice i mury wciąż mają realny wpływ. Cykl rozpocznie się od tematu często niełatwego współistnienia Romów i białych na terenie środkowoeuropejskim.

14. Kino na Granicy to także retrospektywy twórczości trzech artystów: słowackiego reżysera Štefana Uhera – jego Słonko w sieci sprzed 50 lat uważa się za początek czechosłowackiej nowej fali; aktora, scenarzysty i pisarza Zdeňka Svěráka, którego dzieła od paru dekad współtworzą kanon czeskiego kina; oraz klasyka polskiego kina Antoniego Krauze, autora Prognozy pogody i Czarnego czwartku. Janek Wiśniewski padł. Nie zabraknie szerokiej panoramy najnowszych produkcji i tradycyjnego akcentu węgierskiego.

Jak zwykle odbędą się koncerty (m. in. Julia Marcell i Vypsaná Fixa), dyskusje z twórcami, wystawy i spotkania literackie (m. in. z Lidią Ostałowską). Wydarzeniem będzie mecz piłkarski: z Reprezentacją Osobistości Czeskiej Kultury po raz pierwszy zmierzy się Reprezentacja Artystów Polskich.

14. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, 28 kwietnia do 3 maja
Cieszyn, Czeski Cieszyn

Dodaj komentarz