Bendyk i Nawratek o problemach industrializmu

20 kwietnia 2012 roku o godzinie 18.30 w Galerii Raster w Warszawie, w ramach panelu dyskusyjnego spotkają się Edwin Bendyk oraz Nawratek. Tematem dyskusji będzie problem obecności zabudowań industrialnych w przestrzeni miejskiej.

Elektrociepłownia Ursus, fot. z archiwum Stowarzyszenia na rzecz Ursusa (źródło: materiały prasowe)

Elektrociepłownia Ursus, fot. z archiwum Stowarzyszenia na rzecz Ursusa (źródło: materiały prasowe)

Czy przemysł jest w mieście naprawdę niepotrzebny? Jaką rolę może odegrać w budowaniu pozytywnych procesów społecznych? Czy lepsza jest neo industrializacja czy reindustrializacja? O tym na przykładzie warszawskiej dzielnicy Ursus, rozmawiać będą publicysta Edwin Bendyk oraz architekt Krzysztof Nawratek.

Krzysztof Nawratek przylatuje do Warszawy na zaproszenie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Ursusa, by poprowadzić warsztaty urbanistyczne dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego. W tekście wstępu pisze m.in.:

Podstawowym problemem współczesnego miasta jest utrata podmiotowości – pieniądze, idee, regulacje, władza, ludzie mają znaczenie, gdy przychodzą z zewnątrz. (…). Re-industrializacja nie jest więc jedynie pomysłem na powtórne wprowadzenie przemysłu do miast, lecz na odbudowę relacji pomiędzy kapitałem a życiem i miejscem.

Nie ma powrotu do dumnej industrialnej przeszłości – mówi Edwin Bendyk – bo oparta była na modelu infrastrukturalnym i surowcowym, którego nie sposób utrzymać. Możliwa jest jednak neoindustrializacja, projekt budowy realnej gospodarki opartej na bitach, atomach i kreatywnej pracy ucieleśnionej, a nie spekulacjach.

Edwin Bendyk – publicysta zajmujący się wpływem technologii na życie społeczne. Publikuje w tygodniku Polityka. Członek założyciel Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Wykłada w Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych Państwowej Akademii Nauk. Dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas oraz członek Rady Fundacji Nowoczesna Polska.

Krzysztof Nawratek – architekt, urbanista, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, doktor nauk technicznych. Wykładał geografię społeczną na uniwersytecie w Rydze. Autor alternatywnego planu zagospodarowania przestrzennego Rygi. Od 2006 do 2008 roku mieszkał w Irlandii, gdzie pracował jako główny urbanista w firmie Colin Buchanan w Dublinie, a następnie jako pracownik naukowy w Instytucie Analiz Przestrzennych i Regionalnych na Uniwersytecie w Maynooth.

Bendyk / Nawratek: Miasto neoindustrialne czy reindustrialne? Przypadek Ursus
20 kwietnia, godz. 18.30
Galeria Raster
ul. Wspólna 63
Warszawa

Dodaj komentarz