• 2012-04-16

O polskiej fabryczce szołbiznesu teatralnie

Od 17 kwietnia 2012 roku na scenie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie będzie można oglądać spektakl B-idol w reżyserii Jerzego Satanowskiego.

„B-idol”, reż. Jerzy Satanowski, projekt graficzny plakatu: Mateusz Obarek (źródło: materiały graficzne organizatora)

„B-idol”, reż. Jerzy Satanowski, projekt graficzny plakatu: Mateusz Obarek (źródło: materiały graficzne organizatora)

B-idol to spektakl dyplomowy studentów III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie, przygotowany pod kierunkiem wybitnego kompozytora Jerzego Satanowskiego. W zamyśle twórców przedstawienie ma być pastiszem popularnych programów telewizyjnych, które stwarzają, formatują i multiplikują nowe gwiazdy w fabryczce polskiego szołbiznesu według schematu: piosenka – ocena, piosenka – jurorski bon mocik i dalej: następny, następna.

Oś dramaturgiczną B-idola wyznacza zderzenie dwóch światów: świata jurorów i świata uczestników programu – niedoświadczonych, często naiwnych ludzi, zżeranych przez stres i dyktat jak najlepszej prezentacji, połączony z wiarą w czystość zasad na rynku talentów. Ciało jurorskie stanowi negatyw tych oczekiwań – jest groteskowe, ogarnięte egocentryzmem, żeby nie powiedzieć narcyzmem – wciąż tylko siebie stawia w centrum wydarzeń, traktując wykonawców instrumentalnie i mocno kapryśnie.

Spektakl Czupkiewicz Kassjanowicz i Satanowskiego jest podróżą do wnętrza własnego ja, które ulegając wstępnej indoktrynacji, mirażom wielkości, omamom pustej sławy, zdobywa się na odważną i niewzruszoną świadomość, że aby istnieć jako artysta, jako twórca prawdziwy, należy zawsze, w każdych okolicznościach pozostawać sobą. To podstawowy warunek autentycznej sztuki. Jestem na tak, jestem na nie, nominacje, etapy, kwalifikacje są wyłącznie zwodniczymi zaklęciami, którym ulegają pięciominutowe gwiazdki.

Reżyseria i muzyka: Jerzy Satanowski
Scenografia: Bogusław Cichocki
Teksty piosenek: Dorota Czupkiewicz Kassjanowicz, Agnieszka Osiecka, Jacek Stanisław Buras, Jeremi Przybora, Jerzy Satanowski

Występują:
Angelika Kujawiak – juror A
Piotr Boratyński – juror B
Dominik Jakubczak – juror C
Joanna Ginda – Jedynka
Sylwia Sławińska – Dwójka
Alicja Drzewiecka – Trójka
Piotr Stawski – Czwarty
Marcin Tomaszewski – Piąty

od 17 do 22 kwietnia, godz. 18.00
od 24 do 26 kwietnia, godz. 10.00

Teatr im. Stefana Jaracza
Scena Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
ul. Parkowa 1
Olsztyn

Dodaj komentarz