• 2012-04-16

Gaba Kulka – Muzyka jest kobietą

27 maja 2012 roku o godzinie 19.00 w krakowskim Teatrze Groteska wystąpi polska wokalistka Gaba Kulka. Koncert jest kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu Muzyka jest kobietą.

Gaba Kulka, fot. Ania Lucid (źródło: materiały prasowe)

Gaba Kulka, fot. Ania Lucid (źródło: materiały prasowe)

Gaba Kulka – śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock, po weillowski kabaret. Wydała dwie autorskie płyty, które zdobyły liczne wyrazy uznania ze strony słuchaczy i krytyków. Nagrodzona między innymi Fryderykiem (wokalistka roku 2009), Mateuszem Programu Trzeciego Polskiego Radia, nagrodą Trans Vocale, nominowana do Paszportu Polityki.

Pierwszym, oficjalnie wydanym albumem Gaby był Out. Jednak dopiero płyta Hat, Rabbit, nagrana z zespołem i wyprodukowana wspólnie z Marcinem Borsem, przedstawiła jej muzykę szerszej publiczności. Album uzyskał status złotej płyty mniej więcej wtedy, gdy Gaba przygotowywała się do kolejnej, drugiej już w 2009 roku premiery: płyty nagranej z muzykiem sceny ambientowej, Konradem Kuczem, jako Kucz/Kulka (Sleepwalk)

Współpracuje z innymi muzykami często i chętnie. Prócz płyty z Kuczem, można ją usłyszeć na froncie formacji Baaba Kulka (łączącej rewelacyjnie nieprzewidywalny zespół Baaba z Kulką na wokalu) w repertuarze Iron Maiden. Rok wcześniej Gaba pełniła obowiązki wokalistki w formacji Młynarski Plays Młynarski, na płycie poświęconej Wojciechowi, nagranej przez jego syna Jana. Ponadto Gaba udzielała się gościnnie (jako wokalistka, a czasem autorka tekstów) na płytach Smolika, Czesław Śpiewa, Levity, Reni Jusis, Baaby (w wersji już nie-maidenowej). Śpiewała piosenki Czesława Niemena w Sopocie, Serge’a Gainsbourga w Operze Narodowej i Madonny na Chłodnej 25. Napisała tekst dla Emmanuelle Seigner.

Gaba Kulka – koncert w ramach cyklu Muzyka jest kobietą
27 maja, godz. 19.00
Teatr Groteska
Skarbowa 2
Kraków

Dodaj komentarz