• 2012-04-16

O Nancy Spungen teatralnie

20 kwietnia 2012 roku o godz. 20.00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Nancy. Wywiad. Jest to autorski projekt taneczny realizowany przez francuskiego choreografa Claude’a Bardouila we współpracy z Magdaleną Popławską.

„Nancy. Wywiad", reż. Claude’a Bardouila (źródło materiały prasowe organizatora)

„Nancy. Wywiad", reż. Claude’a Bardouila (źródło materiały prasowe organizatora)

Przekraczając granice pomiędzy teatrem i tańcem, artyści konfrontują się z legendą punk rocka Sidem Viciousem – zmarłym z przedawkowania narkotyków muzykiem, podejrzanym o zamordowanie swojej narzeczonej Nancy Spungen. To kolejny krok Nowego Teatru w badaniu możliwości formułowania wypowiedzi z pogranicza rozdzielanych na ogół dyscyplin sztuki: teatru i tańca – próba stworzenia nowego aktora, zdolnego do nietradycyjnych i interdyscyplinarnych form ekspresji. Artyści będący autorami projektu poznali się podczas przygotowań do spektaklu Koniec w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, który rozpoczyna się od sceny hipnotycznego tańca Magdaleny Popławskiej.

Spektakl Claude’a Bardouila mógłby mieć tytuł Być jak Nancy Spungen. To ona, antybohaterka, dziewczyna, która szukała sposobu przekroczenia samej siebie, staje się głównym tematem namysłu. Zdeterminowana zdaniem wypowiedzianym przez Patti Smith: Co możesz zrobić lepszego w życiu, kiedy pochodzisz z Midwestu, niż iść do łóżka z gwiazdą rocka? Nancy uwikłana w romans z Sidem Viciousem perfekcyjnie wpisuje się w łańcuch działania obowiązujący w tym modelu: prostytucja – narkotyki/przemoc – dostęp do gwiazd. Staje się największą groupie i największą specjalistką w dziedzinie punk rocka, przeżywając swoją życiową przygodę. Ale pozostaje antybohaterką i pewnie nikt by o niej nie pamiętał, gdyby nie jej śmierć. Także modelowa, wpisująca się w obowiązujący wzorzec.
Spektakl Claude’a Bardouila jest próbą ponownego przeżycia tamtych okoliczności, zmierzenia się z duchem czasów i sprawdzenia jego mocy dziś. Po Factory 2 Krystiana Lupy to kolejna próba wniknięcia w mityczną atmosferę USA lat 70. Tym razem przez życie tyleż intensywne, co krótkie, bo trwające zaledwie 20 lat.

Piotr Gruszczyński

Reżyseria i choreografia: Claude Bardouil
Asystent reżysera: Adam Kasjaniuk
Scenografia: Nicolas Grospierre, Olga Mokrzycka
Kostiumy: Aleksandra Laska
Fotografia wykorzystana w identyfikacji graficznej spektaklu: Nicolas Grospierre
Muzyka: Paweł Andryszczyk, Adam Walicki
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Wideo, inspicjent: Łukasz Jóźków
Charakteryzacja: Monika Kaleta
Występują: Magdalena Popławska i Claude Bardouil

20 kwietnia 2012 roku, godz. 20.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Pl. Małachowskiego
Warszawa

Dodaj komentarz