• 2012-04-14

Historia bliska – zbliża się termin nadsyłania prac

7 maja 2012 roku mija termin nadsyłania prac na konkurs, kierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych z całej Polski pt. Historia Bliska.

Logo konkursu „Historia bliska” (źródło: materiały prasowe)

Logo konkursu „Historia bliska” (źródło: materiały prasowe)

Po raz XVI ogłoszony został konkurs Historia Bliska. Przedsięwzięcie ma charakter badawczy oraz twórczy. Uczy samodzielnego, krytycznego myślenia, zmusza do poszukiwania i weryfikowania źródeł historycznych, wysłuchania świadków historii i próby rozumienia ich − często odmiennych − racji.

W XVI edycji konkursu realizowane są 3 tematy badawcze (jeden do wyboru):

  1. Polacy i Rosjanie w XX wieku – historie utrwalone i zatarte
  2. Pierwsze i ostatnie dni II wojny – kadry pamięci
  3. Walka, opór, bunt – wartość i cena niezgody w PRL

Prace mogą mieć bardzo różnorodną formę, np. zdobyta i krytycznie opracowana relacja świadka lub świadków historii, opracowany zbiór dokumentów, dziennik czy wspomnienie; zbiór zdjęć z autorskim opisem i komentarzem; film DVD, audycja radiowa czy prezentacja multimedialna wykorzystująca źródła; dopuszczalne są również inne formy, także mieszane (poza formami czysto plastycznymi).

W konkursie mogą wziąć udział osoby indywidualne i zespoły (w grupach do 6 osób), pod opieką dorosłych lub bez takiej opieki. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie września 2012, a wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystości finałowej w Zamku Królewskim w Warszawie.

W tegorocznej edycji postawiliśmy (już po raz drugi) na różnorodność tematyczną, realizując także oczekiwania badawcze naszych Partnerów-Współorganizatorów Konkursu, którzy bardzo poważnie traktują pracę młodych badaczy . Dzięki temu zyskaliśmy szansę na spojrzenie na XX wiek naprawdę z szerokiej perspektywy. Z dotychczasowych doświadczeń wiemy też, że II wojna nadal cieszy się olbrzymim zainteresowaniem młodzieży, relacje polsko-rosyjskie budzą szalone emocje w społeczeństwie i potrzebują wnikliwego i własnego przyglądania się im. Okres peerelowski jest dla młodzieży najtrudniejszy w badaniu, ocenie i ujęciu… za to konkretny temat − cena tamtego buntu opozycji – ma bardzo współczesny aspekt, choćby w porównaniu z Ruchem Oburzonych. Czyż nie jest pasjonujące, na przykład, przyjrzenie się: jak kiedyś – a jak dziś – zwoływano się dla wyrażenia protestu, co mogło być jego przyczyną, jakie mogły być i jakie były tego konsekwencje…? Temat poświęcony walce i cenie niezgody w PRL pozwoli zrozumieć wartość buntu w słusznej sprawie, ale też zdać sobie sprawę z ceny, jaką się za taki bunt płaciło i, często, nadal płaci – w perspektywie życia nie tylko własnego, ale nawet… pokoleń. Walka, opór, bunt – wartość i cena niezgody w PRL – to wątek, który może okazać się wyjątkowo atrakcyjny dla młodzieży i bliski temperaturze współczesności .

Alicja Wancerz-Gluza

XVI edycja konkursu organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Organizatorzy konkursu: Ośrodek KARTA, Muzeum II Wojny Światowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd m.st. Warszawy wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Fundacja Batorego.

Partnerzy: DSH, EUSTORY, MEMORIAŁ, EVZ
Patroni medialni: Newsweek, Mówią Wieki, Histmag.org, TVP Historia, Radio Kampus, O.pl Polski Portal Kultury
Współpraca: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

Ośrodek KARTA
ul. Narbutta 29
02-536 Warszawa

Dodaj komentarz