• 2012-04-14

35 lat ciśnienia na sztukę w Koninie

Od 20 kwietnia 2012 roku w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie będzie można oglądać wystawę jubileuszową z okazji 35-lecia działalności galerii zatytułowaną Thriller It’s not only a movie. Ekspozycja będzie składać się z prac Bergamota, Izabeli Gustowskiej, Aleksandry SKA, Leszka Knaflewskiego, Dominika Lejmana i Natali LL.

Izabella Gustowska, „Sztuka trudnego wyboru” (źródło: materiał prasowy)

Izabella Gustowska, „Sztuka trudnego wyboru” (źródło: materiał prasowy)

Niepokojące, balansujące na granicy gatunków i kontekstów prace artystów multimedialnych znajdą się tym razem podczas wystawy Thriller It’s not only a movie w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie. Z jednej strony widzowie będą mogli zaobserwować wzajemne zależności filmu i nowych mediów, z drugiej – doświadczać prac operujących stanem niepokoju, napięcia, podniecenia, skrajności.

W 2010 roku grupa Bergamot ogłosiła konkurs na ideę lub scenariusz performance skierowanego do szerokiej publiczności. Najciekawsze scenariusze zostały zrealizowane przez artystów. W ten sposób powstają prace z cyklu Praca Organiczna. Uczestnicy konkursu, korzystając z okazji, często umieszczają performerów w sytuacjach ekstremalnych. Na wystawie będzie można zobaczyć videoperformance Gryzienie według scenariusza Huberta Hawke.

Izabella Gustowska w pracy Sztuka trudnego wyboru, będącej częścią monumentalnej multimedialnej realizacji Life is a story, pokazanej w 2007 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, sięga po materiał filmowy. Z dziesiątków cytatów filmowych artystka tworzy fresk składający się z videoprojekcji oraz lightboksów. Prace można porównać do kolekcji motyli, w okrągłych lightboxach artystka uwięziła zbiór archetypicznych ludzkich zachowań, gestów i emocji. Dzięki temu można do woli przyglądać się temu, co ulotne, nieuchwytne.

Obiekt Leszka Knaflewskiego Beton przedstawia przywiązanego kablami do fotela biurowego ubranego w garnitur mężczyznę. Na głowę postaci została założona torba ze sklepu z bielizną, a na szyi – zawieszony monitorek wyświetlający krocze przykryte materiałową maską z przystawionym do otworu na usta mikrofonem. Praca sprawia, że czujemy się detektywami na miejscu świeżo dokonanej zbrodni. Musimy wytężyć zmysły oraz intelekt, żeby poszlaki pozostawione w galerii odsłoniły przed nami intrygującą historię wydarzeń.

Bohaterem innej pracy Knaflewskiego Martwy artysta to dobry artysta z 2003 roku jest głowa przedwojennego manekina, którą artysta nabył od właściciela sklepu z czapkami w Rudzie Śląskiej.

Praca Aleksandry Ska Spinka przywodzi na myśl klimat z filmów Kronenberga. Zostaje tutaj zatarta granica pomiędzy ciałem a przedmiotem. Mamy do czynienia z hybrydą, gdzie gigantyczna kolia jest złożona z dziesiątków różnego rozmiaru kulek przypominających ludzkie główki. Fetyszyzacja sprawia, że przedmiot ożywa i zyskuje władzę nad człowiekiem, prowadzi do zastąpienia rzeczywistości poprzez uzależniającą fantazję.

Dominik Lejman w pracy Death trap wykorzystuje cytat z japońskiego horroru o takim samym tytule. Tym razem bezcielesne medium filmowe zostaje zderzone z namacalną fakturą malarską. Płótno w połączeniu z wyświetlonym materiałem sprawia wrażenie czarnej otchłani, korytarza, tunelu, na końcu którego światło nie jest zbawiennym wyjściem, lecz śmiertelną pułapką.

Swoistą kropką nad i w wystawie Thriller jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych prac Natalii LL Czaszka z 1995 roku. Artystka udekorowała ten symbol przemijania zadumy i melancholii sztucznymi kwiatami anturium, włożyła też do jej ust dorodnego banana, przeciwstawiając w ten sposób ludzkiemu przemijaniu nieśmiertelność sztuki oraz bezkres rozkoszy.

Tekst: Raman Tratsiuk

Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 11 maja
Galeria Centrum Kultury i Sztuki Wieża Ciśnień
ul. Kolejowa 1a
Konin

Kurator: Raman Tratsiuk

Dodaj komentarz