• 2012-04-14

Polowanie Angeliki Markul w Białymstoku

Od 20 kwietnia 2012 roku w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę prac Angeliki Markul Polowanie.

Angelika Markul, „Tygrys” (źródło: materiał prasowy)

Angelika Markul, „Tygrys” (źródło: materiał prasowy)

Wystawa indywidualna Polowanie Angeliki Markul stanowi rozwinięcie wątków podejmowanych przez artystkę niemalże od początku jej kariery artystycznej. Za pomocą oszczędnych środków i gestów Markul buduje wyjątkowe sytuacje rzeźbiarskie i audiowizualne – enigmatyczne, wielowymiarowe, niepoddające się jednoznacznym interpretacjom i intrygujące sposobem wykonania. Bez epatowania makabrą i grą na emocjach widzów artystka, poprzez ucieczkę do świata natury, pokazuje emocjonalne i egzystencjalne stany człowieka, w szerszym zaś ujęciu – kondycję człowieka z jego pragnieniami, lękami i słabościami.

Na wystawę składają się trzy instalacje wideo z 2012 roku: Tygrys, z przedstawieniem tytułowego zwierzęcia w klatce, Obraz polowania [fr. tableau de chasse], inspirowany myśliwskim zwyczajem układania na ziemi upolowanych zwierząt, z których ciał powstaje przestrzenna kompozycja na kształt martwej natury, oraz Pejzaż – dwukanałowa projekcja z leśnym krajobrazem.

Wszystkie prace ujęte na wystawie podejmują historyczno-artystyczny dialog z dawnym malarstwem, w którym sceny polowań, wizerunki zwierząt i pejzaże nierzadko były pretekstem do ukazania spraw i znaczeń o wiele bardziej złożonych niż to, co widoczne na pierwszy rzut oka.

Autor: Angelika Markul (źródło: materiał prasowy)

Autor: Angelika Markul (źródło: materiał prasowy)

Angelika Markul (ur. 1977) w 2003 roku otrzymała dyplom Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts (E.N.S.B.A.) w Paryżu w pracowni multimedialnej Christiana Boltanskiego. W 2004 roku ukończyła studia podyplomowe na tej uczelni. Tworzy instalacje, wideo, rzeźby i obrazy. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych, m.in. W środku nocy (z Nicolasem Delpratem), Galeria Labirynt, Lublin, 2012; Galerie Suzane Tarasieve, Paryż, 2010; Nów, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki czasu, Toruń, 2009; Salon Noir, MAC/VAL, Musée d’art contemporain du Val-de-Marne, Vitry sur Seine, Francja, 2009; La clarté souterraine, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2009; Sen muchy, Galeria Foksal, Warszawa, 2006.

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. Particolare, Fundacja Signum, Wenecja, 2011; Monte Negro, Art Paris, Les Nuits Parisiennes, Espace Culturel Louis Vuitton, Paryż, 2010; The Pantagruel Syndrome, Castello di Rivoli, Museo d’Arte Conteporenea, Turyn, 2006; J’en rêve, Fondation Cartier, Paryż, 2005; I Still Believe in Miracles, Museé d’Art Moderne de la Ville de Paris, Paryż, 2005. Artystka mieszka i pracuje w Paryżu.

Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 13 maja
Galeria Arsenał
ul. Mickiewicza 2
Białystok

Kurator: Michał Jachuła

Dodaj komentarz