• 2012-04-13

Między intelektualnością a zmysłowością łódzkiej ASP

Od 12 kwietnia 2012 roku w Galerii 113 w Łodzi można oglądać wystawę prac Zbigniewa Dudka, Mariusza Łukawskiego, Marka Wagnera Między intelektualnością a zmysłowością.

Autor: Marek Wagner (źródło: materiał prasowy)

Autor: Marek Wagner (źródło: materiał prasowy)

Wystawa inaugurująca działalność Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w nowej przestrzeni przy ul. Piotrkowskiej 113 przedstawia prace artystów, którzy dzięki studiom i pracy dydaktycznej od wielu lat związani są z Akademią Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

Usytuowanie jednoczesne ich prac w kameralnej przestrzeni Galerii stanowi próbę uchwycenia pewnej wspólnoty postaw i idei wynikających z klimatu łódzkiej Akademii oraz tradycji środowiska.

Cechą wspólną tych artystów jest poszukiwanie struktury porządkującej obraz świata. Zbigniew Dudek buduje nową formę przestrzenną, czerpiąc ze świata natury i scalając ją z elementem wykonanym z żywicy epoksydowej. Obiekt zatytułowany najpierw Natura rzeczy, a obecnie Taranozaur, przeniesiony do wnętrza Galerii, staje się źródłem refleksji o cyklu życia, narodzinach i obumieraniu.

Obiekty – instalacje Marka Wagnera są zbudowane z fragmentów przedmiotów codziennego użytku, niekiedy już zupełnie wyczerpanych w pełnieniu swojej pierwotnej funkcji. Artysta łączy znalezione stare przedmioty z nowymi tworzywami i przy zastosowaniu współczesnych technologii buduje symboliczne obiekty oraz konstruuje wieloelementowe instalacje.

Mariusz Łukawski od wielu lat z wielką pasją zajmuje się fotografią artystyczną i projektowaniem. Jego obiekty promieniują zmysłową wibracją intensywnych, nasyconych barw, a ich kompozycja opiera się na przekształceniu prostej geometrycznej formy w wysublimowane, estetyczne układy.

Wszystkie prezentowane kompozycje to swoiste formy elementarne, niekiedy obudowane precyzyjną wiedzą matematyczną, a niekiedy pozostawione jako formy otwarte, niedokończone, oswajające zastaną przestrzeń.

Elżbieta Fuchs

Wernisaż: 12 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 maja
Galeria 113
ul. Piotrkowska 113
Łódź

Kurator: Elżbieta Fuchs

Dodaj komentarz