• 2012-04-13

9-tka Sławomira Sajkowskiego w Gorzowie Wlkp.

Od 21 kwietnia 2012 roku w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wlkp. będzie można oglądać wystawę prac Sławomira Sajkowskiego 9.

Fot. Sławomir Sajkowski (źródło: materiał prasowy)ztuki w Gor

Fot. Sławomir Sajkowski (źródło: materiał prasowy)

Sławek Sajkowski od lat patrzy przez obiektyw, ale tylko od czasu do czasu dzieli się z nami tą wiedzą, jaką o świecie i ludziach zdobywa przez to magiczne szkło. To jego pierwsza po 12 latach duża i przekrojowa wystawa. I możemy na niej zobaczyć zarówno zdjęcia z początku jego artystycznej drogi, jak i te całkiem niedawne. Są tu fotografie z dziewięciu różnych wystaw i zbiorów – po raz pierwszy razem, w jednym miejscu. Głównie fotografie ludzi, portrety.

Nie ma fotografii z podróży, bo to nieco inna kategoria, inna pasja fotografa. Nie ma też fotografii reporterskiej, choć przez wiele lat pracował dla Gazety Wyborczej, potem Gazety Lubuskiej. Są za to twarze, postaci, są ludzie. Można prześledzić tę drogę, jaką przeszedł fotograf. Jak patrzył przez obiektyw przed prawie 20 laty, a co widzi przez swoje szkiełko dziś. Formy wyrazu mogą być różne, ale to, co go interesowało w człowieku pozostaje przecież niezmienne.

Dariusz Barański (fragment tekstu do katalogu z wystawy)

Sławomir Sajkowski urodził się w 1966 r. w Gorzowie Wlkp. Jest absolwentem wydziału Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku. Od 1988 roku jest członkiem Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1993-2003 był fotoreporterem Gazety Wyborczej. W latach 2003-2005 współpracował z Gazetą Lubuską. Wiele jego fotografii było publikowanych w ogólnopolskich i zagranicznych czasopismach m.in.: Financial Times, Newsweek, Polityka, Przegląd, Ozon, Fakt, Foto, Rzeczpospolita. Od 1990 r. jest kierownikiem pracowni fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorzowie. Od 2001 r. prowadzi pracownię fotografii w Grodzkim Domu Kultury. W 1996 r. został stypendystą prezydenta Miasta Gorzowa. Stworzył projekt Gorzowianie XXI wieku. Otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Gorzowa za najciekawsze wydarzenie artystyczne sezonu 2006/2007 za realizację projektu Gorzowianie XXI wieku.

Wernisaż: 21 kwietnia, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 13 maja
Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
Gorzów Wlkp.

Kurator: Gustaw Nawrocki

Dodaj komentarz