• 2012-04-12

John Cage jako poeta

11 kwietnia 2012 roku do księgarń trafiła książka Johna Cage’a Przeludnienie i sztuka, wydana nakładem Biura Literackiego. To pierwszy na polskim rynku czytelniczym tom utworów poetyckich amerykańskiego kompozytora.

Okładka książki „Przeludnienie i sztuka” (źródło: materiały prasowe)

Okładka książki „Przeludnienie i sztuka” (źródło: materiały prasowe)

Książka ukazuje się w setną rocznicę urodzin Cage’a, który będzie jednym z głównych bohaterów rozpoczynającej się 20 kwietnia we Wrocławiu 17. edycji festiwalu Port Literacki, realizowanego w ramach projektu Europejskich Spotkań Pisarzy związanego z Europejską Stolicą Kultury 2016.

John Cage urodził się w 1912 r. w Los Angeles, a zmarł w 1992 r. w Nowym Jorku. Lata życia przypadły na prawie cały XX wiek, a jego osobowość wywarła tak ogromny wpływ na ducha współczesnych czasów, że wiele jest opinii sugerujących, iż to unikatowy klimat epoki zrobił z Cage’a tak wielkiego artystę. Otóż wydaje się, że było dokładnie odwrotnie. Jego nowatorskie podejście do tworzenia i wykonywania kompozycji uczyniło współczesną muzykę otwartym polem dla eksperymentu podważającego istnienie gatunkowych i estetycznych granic. Czerpał inspirację zarówno z tradycji muzycznej, jak i nowych zjawisk.

Język stanowił dla Cage’a podobne wyzwanie, jak kompozycja muzyczna. W swoim podejściu do pisania także starał się przekroczyć utarte ścieżki i doprowadzić materię słów do granic niewyrażalnego. Tekst literacki otwierał przed nim nowe możliwości dla zaznaczenia swej oryginalności i wyrażenia tego, czego nie można było znaleźć u żadnego z autorów.

Premierowe czytanie tekstów z tomu Przeludnienie i sztuka zaplanowane zostało w Porcie Literackim 21 kwietnia 2012 r. o godz. 21:00 we wrocławskim Studiu na Grobli. Spotkanie będzie połączone z lekturą Czterech poematów Johna Ashbery’ego, przy udziale tłumacza obu tych pozycji i znawcy literatury anglosaskiej, Andrzeja Sosnowskiego.

John Cage – Przeludnienie i sztuka
Tłumaczenie: Andrzej Sosnowski
Wydawnictwo Biuro Literackie
Premiera: 11 kwietnia

1 komentarz do artykułu “John Cage jako poeta”

  1. Anna

    Warto wspomnieć, że w Lublinie jest w tym roku ” Rok Johna Cage’a. Bardzo ciekawa koncepcja tam powstała na obchody setnej rocznicy urodzin tego monumentalnego artysty.

Dodaj komentarz