Plakaty do Białego małżeństwa we Wrocławiu

Od 11 kwietnia 2012 roku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym można oglądać wystawę plakatów do spektaklu Białe małżeństwo w reżyserii Krystyny Meissner. Prace wykonali studenci z Pracowni Projektowania Graficznego ASP we Wrocławiu.

Kasia Hankiewicz, plakat do spektaklu „Białe Małżeństwo” (źródło: materiał prasowy)

Kasia Hankiewicz, plakat do spektaklu „Białe Małżeństwo” (źródło: materiał prasowy)

W roku Tadeusza Różewicza we Wrocławiu (2011) studenci z Pracowni Projektowania Graficznego wrocławskiej ASP otrzymali zadanie przygotowanie prac projektowych nawiązujących do twórczości tego wybitnego poety i dramaturga. Joanna Skrzypiec zorganizowała warsztaty plakatu w oparciu o spektakl WTW.

Wizyta na spektaklu poprzedzona była lekturą tekstu i cyklem spotkań, na których studenci poznawali historię i specyfikę tworzenia plakatów. Pod okiem Mistrza – Jana Jaromira Aleksiuna – studenci zaprojektowali ponad 40 prac. Profesor Aleksiun wraz z Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem, Jerzym Czerniawskim i Janem Sawką należał przed laty do legendarnej wrocławskiej czwórki plakacistów. Sam wielokrotnie projektował plakaty do spektakli wystawianych na scenie przy ul. Rzeźniczej – wśród nich były także utwory Tadeusza Różewicza.

Autorami prezentowanych na wystawie prac są głównie studenci drugiego, trzeciego i czwartego roku wrocławskiej ASP.

Joanna Skrzypiec, asystentka prof. Aleksiuna w Pracowni Projektowania Graficznego mówi, że studenci nie mieli łatwego zadania i dodaje:

Oficjalny plakat towarzyszący spektaklowi jest świetny [projekt: Joanna Wojtuś], ale myślę, że sobie poradzili z wyzwaniem. Wykorzystali przede wszystkim liczne symbole i dwuznaczności, w które tekst dramatu i spektakl obfituje.

Wernisaż: 11 kwietnia
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
ul. Rzeźnicza 12
Wrocław

Dodaj komentarz