• 2012-04-11

Raster. Wiek Szkolny Gorczycy i Kaczyńskiego

Od 13 kwietnia 2012 roku w Galerii BWA w Zielonej Górze będzie można oglądać wystawę prac Łukasza Gorczycy i Michała Kaczyńskiego Raster. Wiek Szkolny.

Michał Kaczyński, projekt zaproszenia na wystawę „Raster. Wiek Szkolny” (źródło: materiał prasowy)

Michał Kaczyński, projekt zaproszenia na wystawę „Raster. Wiek Szkolny” (źródło: materiał prasowy)

Punktem wyjścia wystawy są prace z lat 90. podzielone wedle tematów charakterystycznych dla wczesnej twórczości Gorczycy i Kaczyńskiego. Centralny blok tematyczny wystawy stanowić będzie D.O.M. POLSKI, w ramach którego pokazane zostaną prace historyczne i stworzone specjalnie na wystawę w BWA w Zielonej Górze. Do projektu D.O.M. POLSKI odnosić się będzie także przygotowywana przez Gorczycę i Kaczyńskiego publikacja. Wystawę uzupełniają materiały archiwalne sprzed założenia galerii Raster – tomiki poezji, dokumentacja wystaw oraz numery pism Raster czy Dziewczyny.

Łukasz Gorczyca i Michał Kaczyński w latach ’90 zaistnieli w środowisku artystycznym dzięki licznym tekstom krytycznym oraz pismu Raster, które wydawali od 1995 roku. W tym samym czasie założyciele galerii Raster prowadzili też własna praktykę artystyczną, co było kluczowe dla krystalizowania się wizji ich przyszłej galerii. W 2000 roku odbyła się w BWA Zielona Góra wystawa artystów Grupy Ładnie: Rafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego oraz Wilhelma Sasnala, której kuratorami byli Gorczyca i Kaczyński. Wystawa okazała się symbolicznym zakończeniem twórczości artystycznej dla jej dwóch kuratorów. Kolejnym etapem ich działalności stała się galeria Raster.

Wernisaż: 13 kwietnia, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 13 maja
Galeria Biura Wystaw Artystycznych
Aleja Niepodległości 19
Zielona Góra

Kuratorki: Marta Czyż i Julia Wielgus

Dodaj komentarz