• 2012-04-11

Upłynnianie Infiltronu jako Droga Krzyżowa, Stacja NR 2 Antymisyjność

19 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie rozpocznie się pokaz multimedialny Upłynnianie Infiltronu jako Droga Krzyżowa, Stacja NR 2 Antymisyjność Alicji Żebrowskiej i Jacka Lichonia.

Alicja Żebrowska, Jacek Lichoń, „Upłynnianie Infiltronu jako Droga Krzyżowa, Stacja NR 2 Antymisyjność” (źródło: materiały prasowe)

Alicja Żebrowska, Jacek Lichoń, „Upłynnianie Infiltronu jako Droga Krzyżowa, Stacja NR 2 Antymisyjność” (źródło: materiały prasowe)

Projekcja pięciu, synchronicznych filmów, które powstały z dokumentacji kilkunastu akcji artystycznych obejmujących rytuały ślubne, które artyści wykonywali w początkowym etapie dzieła Infiltronu w latach 1997-1999. Pokazowi towarzyszyć będzie wykład autorów pod tytułem Antymisyjność.

Najważniejszą ideą przedsięwzięcia jest włączenie w odbiór jak najszerszego grona widzów w Polsce. Jednym z głównych założeń projektu jest aktywny współudział z dziełem, wizją sztuki artystów. Bezpośrednia konfrontacja, reakcja i poglądy widzów z poszczególnych regionów Polski zostaną zarejestrowane w czasie każdego z pokazów i będą współtworzyć ostateczną formę dzieła. W poszczególnych galeriach prezentowany będzie wycinek całości, ale w powiązaniu ze specyfiką danego regionu. Utworzy się rodzaj sieci obejmującej cały kraj. Każdy pokaz, jako materiał filmowy będzie sukcesywnie włączony w prezentację na kolejnych odsłonach Upłynniania Infiltronu, przez kolejne 12 stacji – prezentacji, dzięki czemu utworzy się rodzaj studni historycznej prezentacji, która będzie zawierać oprócz całości dzieła Infiltron, również ciekawe spektrum różnorodności postaw i poglądów odbiorców z całego obszaru Polski.

Cały projekt Infiltron polega na wyznaczonym przez jego autorów sposobie uczestnictwa w rytuałach, obrzędach i ceremoniach różnych kultur i społeczeństw. Infiltron składa się z pięciu poziomów działań: Infiltracji, Inwigilacji, Falsyfikacji, Infiksacji oraz Upłynniania. Upłynnianie jest naszą autorską formą prezentacji i powstawania dzieła. Droga Krzyżowa to kolejne Upłynnianie Infiltronu realizowane zgodnie z koncepcją prezentacji dzieła sztuki, jako procesu jego tworzenia.

Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie
al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Termin projekcji: 19 kwietnia godz. 18.00

Dodaj komentarz