Prezentacja książki Eltono w Warszawie

14 kwietnia 2012 roku w Domu Kultury V9 w Warszawie odbędzie się prezentacja książki Eltono i Jeroen van Mourik Line and surface. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Stickit, pod redakcją Javiera Abarca oraz Rafaela Schacter.

Ilustracja z książki Eltono, Jeroen van Mourik, „Line and Surface” (źródło: materiał prasowy)

Ilustracja z książki Eltono, Jeroen van Mourik, „Line and Surface” (źródło: materiał prasowy)

W połowie kwietnia do Warszawy zawita Eltono, którego geometryczny styl jest rozpoznawany na całym świecie. Dla fanów jego twórczości jak i dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać jego prac premiera książki Line and surface stanie się okazją do spotkania się z jego kompozycjami. Również będzie możliwością do bezpośredniej rozmowy z artystą.

Line and Surface jest zbiorem ponad 250 fotografii dokumentujących ostatnie 12 lat działalności Eltono, artysty rozpoznawanego dzięki charakterystycznemu, geometrycznemu stylowi. Na 96 stronach ukazano nie tylko różnorodność jego prac, lecz poruszony został również problem przedstawiania dzieł stworzonych w przestrzeni publicznej w zamkniętych pomieszczeniach galerii.

Eltono poznałem w 2001r. Wyróżniał go abstrakcyjny, minimalistyczny styl, który doskonale zapadał w pamięć i odróżniał go od innych twórców. Nie znam nikogo kto potrafiłby wyrazić tak wiele w równie prosty, ascetyczny sposób. Pozorna prostota jego praca prac jedynie wzmacnia siłę ich wyrazu. To zaszczyt móc publikować niektóre z jego dzieł.

Redaktor Stickit

Eltono cechuje niezwykła wrażliwość i kreatywność w doborze form przekazu oraz lokalizacji dzięki czemu jego prace w doskonały sposób współgrają z otaczający je środowiskiem stając się jego częścią. Najczęściej umieszcza on swoje prace na zaniedbanych, zniszczonych przez czas powierzchniach, których tekstura wykorzystywana jest przez niego by przywrócić je do życia i przywołać nieco dawnej, zapomnianej już świetności. Artysta pragnie stworzyć nową, uniwersalną miejską estetkę, która doskonale wpisywałby się w przestrzeń publiczną w każdym zakątku świata. Dlatego właśnie w swoich pracach Eltono wykorzystuje proste, geometryczne kształty, dzięki którym zastępuje on tradycyjną, tekstową formę wyrazu zmieniając ją w uniwersalny język symboli.

Eltono (1975), związany w ostatnich latach z Madrytem, a od 2010 roku z Pekinem, dorastał na przedmieściach Paryża gdzie również rozpoczął, trwającą do dziś, przygodę ze street artem. Na początku tworzył przy użyciu tradycyjnych narzędzi- puszek z farbą w spray’u, które pod koniec lat 90. zamienił na farbę akrylową i taśmę. To dzięki nim udało mu się stworzyć i rozwinąć niecodzienny, geometryczny język który posługuje się do dziś zostawiając swoje wiadomości na ulicach i w galeriach całego świata (m.in. Tate Modern, Fundacion Miró) Siła prostoty.

Prezentacja książki odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 18.00
Dom Kultury V9
ul. Hoża 9
Warszawa

Dodaj komentarz