• 2012-04-10

Góra Fuji na fotografiach Kōyō Okady

12 kwietnia 2012 roku w krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha rusza wystawa fotografii Święta Góra Fuji Kōyō Okady.

Góra Fuji, fot. Koyo Okada (źródło: materiały prasowe)

Góra Fuji, fot. Koyo Okada (źródło: materiały prasowe)

Góra Fuji zajmuje szczególne miejsce w sercu Japończyków. Przez wieki pozostawała dla nich górą świętą i po dziś dzień widok ośnieżonego wulkanu porusza zarówno mieszkańców Japonii, jak i turystów z całego świata. Zgodnie z dawną tradycją każdy Japończyk choć raz powinien wejść na szczyt Fuji, toteż wiele osób decyduje się na nocną wspinaczkę, aby zobaczyć zapierający dech piersiach widok wschodzącego słońca. Wśród wielu artystów, którzy ulegli czarowi tego miejsca, jest fotograf Kōyō Okada (1895–1972) – poświęcił on górze Fuji 58 lat życia.

Prezentowane przez Muzeum Manggha czarno-białe zdjęcia Okady pochodzą głównie z lat 50. i 60., a więc z okresu, kiedy artysta był najbardziej skoncentrowany na fotografowaniu góry Fuji. Jednym z powodów, dla których oddał się pasji fotografowania, był fakt, że w pożodze wojennej zaginęły wszystkie wcześniejsze negatywy jego autorstwa. Prace Kōyō Okady cechuje zarówno głębokie przywiązanie do tematu, jak i pokora wobec Świętej Góry, jak zwykł nazywać Fuji.

Kunszt Okady został oceniony na tyle wysoko, że widok góry Fuji z jego zdjęć został przeniesiony na japońskie banknoty. Liczne fotografie były także reprodukowane na znaczkach pocztowych, a w prefekturze Yamanashi powstało muzeum poświęcone jego twórczości.

Święta góra Fuji, Kōyō Okada, 12 kwietnia do 13 maja,
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha,
Kraków

Dodaj komentarz