• 2012-04-10

Krótki metraż na Krakowskim Festiwalu Filmowym

28 maja 2012 roku w Krakowie odbędzie się 52. Krakowski Festiwal Filmowy. Jednym z wydarzeń festiwalu będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych.

Kadr z filmu „Winter frog” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Winter frog” (źródło: materiały prasowe)

O statuetkę Złotego Smoka powalczą 42 tytuły, reprezentujące trzy równorzędne gatunki filmowe: dokument, fabułę oraz animację. Do międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych przyjmowane były filmy o czasie trwania nie dłuższym niż 30 minut. Jak mówi doświadczenie organizatorów najczęściej triumfują w nim dokumenty, jednak w tym roku szczególnie interesująco zapowiada się sekcja fabularna.

Tegoroczna edycja konkursu fabularnego to okazja do zapoznania się z kinem tego gatunku reprezentowanym przez reżyserów młodszego pokolenia, ale nie tylko, bo w konkursowe szranki stanie także Danis Tanovic, głośny autor Ziemi niczyjej. Na ekranie będzie można zobaczyć plejadę gwiazd, a wśród nich: Gerarda Depardieu, Michaela Fassbendera, Melissę Leo, Julię Louis Dreyfus czy Liama Cunnighama. Na widowni zaś autorów prezentowanych filmów i jednocześnie laureatów najważniejszych międzynarodowych nagród filmowych: Oscara, Emmy, brytyjskiej BAFTA-y i francuskiego Cezara.

Nie mniej interesująco i różnorodnie zapowiada się sekcja dokumentalna konkursu. Po ubiegłorocznym konkursie, w którym zwyciężały: animowany dokument, dokumentalna animacja oraz fabuła, która udawała dokument, także i w tej edycji pojawią się filmy zrywające z ortodoksją gatunkową. Po sukcesie w Berlinie zobaczymy choćby musical dokumentalny Mężczyzna, który odszedł. Krótki dokument zaprowadzi nas w różne zakątki świata, gdzie rozgrywają się historie niecodzienne

Dyrektor festiwalu, Krzysztof Gierat

Miłośnicy animacji będą mieli okazję zobaczyć najnowsze filmy tego gatunku z całego świata, tym razem jednak z mocnym akcentem na dominującą w konkursie szkołę estońską i jej różnorodność tematyczną oraz estetyczną.

Oprócz głównej nagrody konkursu, Złotego Smoka, Jury konkursowe przyzna również trzy równorzędne statuetki Srebrnych Smoków dla najlepszego reżysera filmów: dokumentalnego, fabularnego oraz animowanego.

Krakowski Festiwal Filmowy, od 28 maja do 3 czerwca
Kraków

Dodaj komentarz