100 lat plakatu rosyjskiego

15 kwietnia 2012 roku w Biurze Wystaw Artystycznych i Muzeum Krakonoskim w Jeleniej Górze rozpocznie się wystawa 100 Lat Plakatu Rosyjskiego.

Plakat wystawy „100 Lat Plakatu Rosyjskiego” (źródło: materiały prasowe)

Plakat wystawy „100 Lat Plakatu Rosyjskiego” (źródło: materiały prasowe)

Na przekrojowej wystawie 100 Lat Plakatu Rosyjskiego zostanie pokazany wybór 122 najbardziej reprezentatywnych dzieł ze stuletniej historii tej dziedziny sztuki w Rosji. Wystawa eksponowana będzie w Biurze Wystaw Artystycznych (plakat reklamowy i kulturalny) oraz w Muzeum Karkonoskim (plakat propagandowy i społeczny). Plakaty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Moskwie.

Na wystawie zgromadzono plakaty przekrojowo ukazujące dzieje tej dyscypliny sztuki, od secesyjnych początków, poprzez czasy rewolucji i wojny, trudy budowy socjalizmu, podbój kosmosu, aż po czasy pierestrojki. Zebrane plakaty stanowią wybór o różnorodnej tematyce, zaprezentowane zostaną plakaty reklamowe, kulturalne, agitacyjne, wojenne czy społeczne. Pochodzą one z różnych lat i są dziełami wielu autorów, od secesyjnych plakatów Taburina, Ponomarenki czy Kalmansona poprzez konstruktywistyczne prace Lisickiego, Rodczenki, Majakowskiego, do socrealistycznych plakatów Chudowa, Sawostiuka czy Uspienskiego.

Prace prezentowane na wystawie zaopatrzone są w metryczki z tłumaczeniami tekstów znajdujących się na plakatach dla osób nieznających języka rosyjskiego.

100 Lat Plakatu Rosyjskiego
Wernisaż: 15 kwietnia o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych, o godz. 18. 00 w Muzeum Karkonoskim
Jelenia Góra
Wystawa potrwa do 30 maja

Dodaj komentarz