• 2012-04-05

Tindersticks ponownie w Polsce

9 maja 2012 roku w warszawskim klubie Palladium odbędzie się koncert brytyjskiego zespołu Tindersticks. Gwiazdy OFF Festiwal 2010 po dwóch latach przerwy ponownie zawitają do Polski.

Okładka najnowszego albumu, A Something Rain (źródło: materiały prasowe)

Okładka najnowszego albumu, A Something Rain (źródło: materiały prasowe)

Wyznacznikami brzmienia Tindersticks są zapożyczenia z jazzu i soulu, bogate partie orkiestrowe, kojarzone głównie z multiinstrumentalistą Dickonem Hinchliffe’em (odszedł ze składu w 2006 roku), a także charakterystyczny baryton wokalisty. Wśród wykorzystywanych instrumentów obok wibrafonu, klarnetu i organów Hammonda pojawiają się także skrzypce, trąbka, puzon, a nawet fagot i pochodzący z Niemiec metalowy odpowiednik znanych powszechnie cymbałków.

Grupa Tindersticks powstała w 1991 roku w angielskim Nottingham. Początkowo znaleźli się w niej – Staples, Boulter, Fraser, a także Alasdair Robert De Villeneuve Macaulay (perkusja, trąbka) i Dickon James Hinchliffe (skrzypce, gitara, fortepian). Ostatecznie dołączył do nich także basista John Thompson i w tym ustawieniu, niedługo potem, nagrano EP-kę Old Horse. W następnym roku muzycy postanowili założyć własną wytwórnię Tippy Toe Records, w której rozpoczęli pracę nad nowymi nagraniami. Ich pierwszym singlem, wydanym jeszcze w 1992 roku, był utwór Patchwork.

Rok później ukazał się ich debiutancki longplay Tindersticks, nazywana ich pierwszym właściwym albumem. Równocześnie dużo koncertowali korzystając z bogatego zestawu instrumentów na scenie, niejednokrotnie wspomagali się pełną orkiestrą. Zapisem jednego z takich występów była płyta Bloomsbury Theatre 12.3.95.

Obecny skład zespołu:

  • Stuart A. Staples – wokal, gitara, mixing, cymbałki;
  • David Boulter – wokal, klawisze, przeszkadzajki, perkusjonalia;
  • Neil Fraser – gitara elektryczna;
  • Earl Harvin – perkusja;
  • Dan McKinna – bas, klawisze, perkusjonalia, wokal.
Tindersticks (źródło: materiały prasowe)

Tindersticks (źródło: materiały prasowe)

Koncert zespołu Tindersticks
Organizator: Bang Bang Production, Beirut Hummus & Music Bar
9 maja 2012 roku
Klub Palladium
Złota 9
Warszawa

Dodaj komentarz