• 2012-04-05

Druga odsłona PRZEprojekt: Przestrzeń działania

Od 12 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu będzie można oglądać PRZEprojekt: Przestrzeń działania. Wystawa 002: Regulacja odbioru.

PRZEgrupa, CSW Znaki Czasu, Toruń (źródło: materiał prasowy)

PRZEgrupa, CSW Znaki Czasu, Toruń (źródło: materiał prasowy)

PRZEprojekt nadchodzi z drugą odsłoną. Po pierwszej wystawie inaugurującej roczny cykl, a dotyczącej problematyki procesu twórczego, przychodzi pora na kolejną odsłonę, która stanowi finalizację miesięcznych poszukiwań.

W post-foucaultowskiej erze – z jej świadomością przejawów władzy, która rozpościera się nad wszystkimi dziedzinami życia – problem manipulacji, na którą jest się skazanym, wydaje się niezwykle aktualny. W wystawie Regulacji odbioru wzięto na warsztat kwestię manipulacji, która kształtuje postrzeganie rzeczywistości.

W tym obszarze zawiera się całokształt procesów kształtujących społeczeństwo, stosunki władzy, relacje między ludźmi. Funkcjonują w nim także różnego rodzaju instytucje oraz grupy uzurpujące sobie prawo do kształtowania zachowań, idei i emocji.

Skupiając się na oddziaływaniu, jakie zachodzi pomiędzy twórcą a odbiorcą, PRZEprojekt równolegle z pokazem indywidualnych propozycji twórców, proponuje uczestnikom wystawy udział w grze, w której będą mogli bezpośrednio wyrazić swoje zdanie na temat Regulacji Odbioru. Gra, która przybiera formę zbioru pytań, stanie się dla organizatorów podstawą do tworzenia kolejnego projektu, w którym postarają się zmierzyć z realnością bezpośredniej oceny i oczekiwaniami widza.

Jakiej twórczości odbiorca oczekuje w galerii, jaką sztukę chciałby oglądać i co uznaje za estetycznie satysfakcjonujące? Organizatorzy zapraszają do zabrania głosu w tej manipulacyjnej grze podczas Regulacji Odbioru – platformy do wypowiedzi na temat manipulacji, zarówno dla twórców, jak i dla uczestników wystawy.

Artyści: Kamila Gołębiewska, Krzysztof Jagusz, Justyna Jaworska, Magda Kosek, Stanisław Kośmiński, Marcelina Krzemińska, Maciej Kwietnicki, Dawid Majgat, Paulina Opałka, Pasożyt, Ewa Pawlata, Liliana, Piskorska, Katarzyna Rożek, Adam Ruszkowski, Joanna Sitko, Milena Sudomir-Gordon, Tytus Szabelski, Magdalena Węgrzyn, Agnieszka Żarnowska

Współpraca: Marta Kołacz, Piotr Lisowski

Wernisaż: 12 kwietnia, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 22 kwietnia
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz