• 2012-04-05

Portrety anamorficzne w Plamie

18 kwietnia 2012 roku o godzinie 18.00 w klubie Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy Portrety anamorficzne autorstwa Przemysława Szukaja. Wystawę będzie można oglądać do 9 maja.

„Portrety anamorficzne”, Przemysław Szukaj (źródło: materiały prasowe)

„Portrety anamorficzne”, Przemysław Szukaj (źródło: materiały prasowe)

Klasyczne malarstwo odchodzi do lamusa, a współczesne skupia się na niekonwencjonalnych rozwiązaniach. Nie brakuje malarzy, którzy pragną wyrazić swoje emocje na płótnie za pomocą oryginalnego stylu i techniki. Zalicza się do nich Przemysław Szukaj – grafik, inżynier, muzyk, malarz, traktujący przestrzeń twórczą jako oręż na polu walki o własną tożsamość. Szukający odpowiedzi na pytania nasuwające się w związku z istnieniem, sprawami uniwersalnymi i ostatecznymi, nie pozbawiony przy tym wbrew pozorom poczucia humoru. Eksplorujący za pomocą obrazu obszary wymykające się racjonalnemu poznaniu. W rozbieżności zainteresowań poszukujący syntezy całości.

Zainspirowany pewnym niekontrolowanym przebiegiem wydarzeń cykl portretów anamorficznych zaczął powstawać spontanicznie i bez głębszej refleksji. Powodem malowania była wewnętrzna potrzeba działania, znalezienie ujścia emocjom, w końcu – dialog z obrazem i szukanie odpowiedzi. W miarę malowania kolejnych obrazów i porównywania do poprzednich – rzetelnych i wynikających z obserwacji natury, z wnętrza portretów zaczęła jawić się przyczyna ich istnienia – zamiana złej energii w dobrą możliwa dzięki żartowi wyrządzonemu rzeczywistości.

Wernisaż wystawy Portrety Anamorficzne
Autor: Przemysław Szukaj
Klub Plama – Gdański Archipelag Kultury
Pilotów 11
Gdańsk

Dodaj komentarz