• 2012-04-05

Wildlife Photographer of the Year 2011

Od 4 kwietnia 2012 roku w Galerii Bielska BWA w Bielsku-Białej można oglądać wystawę Wildlife Photographer of the Year 2011 (Fotografia dzikiej przyrody 2011).

David Fettes, „Rozlewisko hipopotamów”, Wielka Brytania (źródło: materiał prasowy)

David Fettes, „Rozlewisko hipopotamów”, Wielka Brytania (źródło: materiał prasowy)

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2011, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 roku – i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach.

Na tegoroczną wystawę Fotografia dzikiej przyrody 2011 składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 15 kategoriach oraz uhonorowane dwiema nagrodami specjalnymi.

Konkurs Wildlife Photographer of the Year 2011 został rozstrzygnięty w październiku 2011 roku w Londynie. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 40 tys. fotogramów wykonanych przez ponad 4,3 tys. autorów z 96 krajów. W gronie tym znalazło się 78 fotografów z Polski, którzy nadesłali na konkurs ok. 400 zdjęć. Wystawę pokonkursową tworzą wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w wymienionych kategoriach – zdjęć jest 108, a ich autorami jest 77 fotografów z 24 krajów.

Za najlepsze uznano zdjęcie pt. Still life in oil (Martwa natura w oleju), będące częścią fotoreportażu The price of oil. Jego autor, hiszpański fotografik Daniel Beltrá, otrzymał tytuł Fotograf Dzikiej Przyrody Roku 2011 oraz nagrodę w wysokości 10 tys. funtów. Nagrodzono jego poruszający obraz ośmiu brązowych pelikanów ratowanych w Fort Jackson w Luizjanie (USA) po tym, jak ucierpiały w czasie wycieku ropy naftowej.

Po raz kolejny w historii wystawy pokonkursowej, zakwalifikowano na nią zdjęcia wykonane przez polskich fotografów. Przez trzy edycje z rzędu wyróżnienia w kategoriach młodzieżowych zdobywał bielski licealista Michał Budzyński z Buczkowic. Tym razem wyróżniono dwa zdjęcia innych nastolatków.

Po raz pierwszy zdjęcie wykonane przez młodego Polaka wygrało nie tylko kategorię 11-14 lat, ale zostało uznane za najlepsze ze wszystkich kategorii młodzieżowych, a jego autorem jest Mateusz Piesiak z Wrocławia, który otrzymał tytuł Młody Fotograf Dzikiej Przyrody Roku 2011 za zdjęcie pt. Siła uporu, przedstawiające dwa ostrygojady zdobywające pożywienie na mokrym piasku nabrzeża Long Island w Nowym Jorku.

Mateusz Piesiak, „Siła oporu”, Polska (źródło: materiał prasowy)

Mateusz Piesiak, „Siła oporu”, Polska (źródło: materiał prasowy)

Drugie polskie zdjęcie (wyróżnienie w kategorii 15-17 lat), to piękna impresja pt. Nowy świt. Jej autorem jest Damian Bednarz z Wielkich Dróg k. Krakowa.

W Polsce wystawa prezentowana jest po raz dziesiąty z rzędu. Polskie tournée obejmuje rokrocznie 12 miast. W Galerii Bielskiej BWA wystawa pokazywana jest po raz dziewiąty (od 2004 roku). Niezmiennie wzbudza wielkie zainteresowanie miłośników przyrody i fotografii. W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć 84 nagrodzone i wyróżnione zdjęcia. Każdemu towarzyszy tabliczka z opisem.

Wystawa potrwa do 29 kwietnia
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz