• 2012-04-04

Poławiacze snów w Warszawie

Od 13 kwietnia 2012 roku w Lookout Gallery w Warszawie będzie można oglądać wystawę współczesnej fotografii Poławiacze snów. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Majak.

Sarah Wilmer, „Untitled”, z cyklu „I will Find You on the Beach”, 2011 (źródło: materiał prasowy)

Sarah Wilmer, „Untitled”, z cyklu „I will Find You on the Beach”, 2011 (źródło: materiał prasowy)

Pierwsza wystawa w Lookout Gallery Poławiacze snów zaprezentuje projekty trzech młodych artystów, którzy zdążyli już zdobyć międzynarodowy rozgłos – Sary Wilmer ze Stanów Zjednoczonych (fotografia), Alexandra Bindera z Niemiec (fotografia) oraz Julki Paluszkiewicz z Polski (wideo). Dla Wilmer będzie to pierwszy, a dla Bindera drugi pokaz w Polsce.

Trójkę młodych artystów łączy podobne podejście do twórczości. Zamiast odtwarzać rzeczywistość, szukają tego, co ulotne, duchowe, poruszając się między snem a jawą. Ich wizje są czasem kojące i baśniowe, innym razem mroczne i pełne niepokoju.

W ich pracach niezwykle ważną rolę odgrywa natura, a szczególnie – bogaty znaczeniowo motyw lasu. Najdrobniejszy szczegół widzialnej rzeczywistości może tu ulec olśniewającej metamorfozie.

Artyści jako źródło inspiracji – poza bliskością z przyrodą – wskazują na surrealizm, malarstwo holenderskie, kino Dario Argento, Herzoga, Polańskiego, Lyncha i Jodorowskiego, czy wreszcie okultyzm (Binder).

Sarah Wilmer z aparatem w ręku czuje się jak śniący we śnie; daje się ponieść opowieści, która się przed nią odkrywa. Ukończyła Parsons School of Design w Nowym Jorku (2007), gdzie mieszka i pracuje. Nagrody (wybór): American Photography 26, CHOSEN (2010), New York Photo Award Fine Art Series Nominee (2009), PDNs 30 emerging photographers (2007).

Alexander Binder (urodził się w noc Halloween 1976 r. w Black Forest w Niemczech). Jest fotografem samoukiem, nigdy nie chodził do żadnej szkoły fotograficznej. Swoje obiektywy buduje korzystając z zabawek optycznych, starych sowieckich aparatów, pryzmatów i plastikowych śmieci.

Julita Paluszkiewicz (1981) zajmuje się wideo, malarstwem, rysunkiem i fotografią. Jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie w 2006 r. obroniła dyplom z malarstwa sztalugowego i intermediów. W tym samym roku uzyskała nagrodę za film Nazwę cię lilia – Fresh Europe, na KogArt w Brukseli i Budapeszcie. W 2009/2010 r. była na pobycie rezydencyjnym w Caochangdi w Pekinie.

Wernisaż: 13 kwietnia, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 maja
Lookout Gallery
ul. Puławskiej 41/22
Warszawa
Kuratorka: Katarzyna Majak

Dodaj komentarz