• 2012-04-04

Anna Drońska Opuszczone, odzyskane

12 kwietnia 2012 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy Anny Drońskiej Opuszczone, odzyskane.

Anna Drońska, „Opuszczone, odzyskane”, (źródło: materiały prasowe)

Anna Drońska, „Opuszczone, odzyskane”, (źródło: materiały prasowe)

Najnowszy projekt Anny Drońskiej jest próbą sformułowania odpowiedzi na temat źródeł kryzysu ekologicznego i zachwiania równowagi między człowiekiem a jego naturalnym środowiskiem. Powstały w jego wyniku cykl prac ma zwrócić uwagę na kryzys wartości we współczesnej kulturze, ze szczególnym naciskiem na zjawisko coraz szybszego odchodzenia od natury na rzecz ciągle wzrastającej konsumpcji i rozwijającej się w zastraszającym tempie industrializacji świata.

Analiza tego zagadnienia przeprowadzona została w nowym kontekście: kontemplacji miejsc odzyskanych przez przyrodę po opuszczeniu ich przez człowieka. Podjęte w ramach projektu artystyczne poszukiwania obejmują obszar zjawisk i miejsc najpierw zaanektowanych, a następnie zdegradowanych i pozostawionych przez ludzi. Kluczowym przesłaniem projektu jest nadanie tym miejscom nowego wymiaru znaczeń i wartości.

Anna Drońska, „Opuszczone, odzyskane”, (źródło: materiały prasowe)

Anna Drońska, „Opuszczone, odzyskane”, (źródło: materiały prasowe)

Główną formą realizacji projektu jest grupa prac-obiektów dotyczących podjętego tematu. Zaprezentowany zostanie cykl prac będących rodzajem swoistego reliefu wykonanego w technice własnej, mieszanej z użyciem materiałów przemysłowych (np. metal, asfalt, spoiwa polimerowe itp.) w zestawieniu z nieprzetworzoną materią naturalną (roślinną lub zwierzęcą). Zestawienie materii naturalnych i nienaturalnych jest działaniem mającym na celu podkreślenie relacji między tym, co wyprodukowane, syntetyczne, stworzone przez człowieka, a tym, co biologiczne i naturalne. W procesie realizacji cyklu wykorzystane zostały procesy degradacyjne (tj. korodowanie, trawienie, obróbka termiczna) materii przemysłowej. Nie bez znaczenia jest fakt, że materia naturalna pozostaje w stanie pierwotnym tzn. nie jest poddawana patynowaniu lub barwieniu.

Anna Drońska Opuszczone, odzyskane.
Wernisaż: 12 kwietnia
Wystawa potrwa do 10 maja
Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie
Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38

Dodaj komentarz