• 2012-04-03

Wunderkamera Tatjany Schülke w Toruniu

13 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia odbędzie się wernisaż wystawy Tatjany Schülke Wunderkamera.

Tatjana Schülke, „Urkugel” (źródło: materiały prasowe)

Tatjana Schülke, „Urkugel” (źródło: materiały prasowe)

Kurator Szymon Piotr Kubiak, mówiąc o koncepcji wystawy wskazuje na wzmożone zainteresowanie historycznymi początkami kolekcjonerstwa i wystawiennictwa – zarówno na polu badań naukowych, praktyk muzealnych, jak i projektów artystycznych. Kluczowa rola przypada w tej refleksji pojęciom kunst- i wunderkamer, czyli pierwszych nowożytnych przestrzeni opisania świata za pomocą zgromadzonych przedmiotów. Pośród szczególnie pięknych fragmentów raf koralowych, rzadkich gatunków motyli, krucyfiksów z kości słoniowej i drewnianych modeli ludzkich płodów, znajdowały się także obiekty o wyjątkowym, transgresyjnym charakterze (np. rogi jednorożca).

Wystawa rzeźb i obiektów Tatjany Schülke – o mikro i makrobiotycznych, a nawet kosmicznych konotacjach – stanowić będzie próbę ukazania dominującego aspektu jej oeuvre w kategoriach proponowanych przez twórców dawnych kunstkamer. Tytuł ekspozycji w odniesieniu do berlińskiej artystki niemiecką genezę terminu, a sposób ukazania i charakter wybranych dzieł nawiążą do scjentystycznych, kopernikańskich tradycji miejsca prezentacji. Na ekspozycję w toruńskiej Wozowni złożą się obiekty przestrzenne i ścienne, w tym prace wykonane specjalnie na wystawę.

Tatjana Schülke – ur. 1960 w Bonn, w latach 1982-89 studia malarskie na Hochschule der Künste w Berlinie Zachodnim. Stypendystka Fundacji im. Karla Hofera i Hochschule der Künste w Villa Serpentara, Olevano Romano/Włochy. Laureatka pierwszego miejsca w konkursie o Tempelhof-Schöneberger Kunstpreis. Wystawy w Niemczech, Danii, Szwecji, Włoszech, na Węgrzech. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Wernisaż: 13 kwietnia
Wystawa potrwa do 6 maja
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń ul. Rabiańska 20

Kurator wystawy: Szymon Piotr Kubiak

Dodaj komentarz