• 2012-04-03

Prowizorka w Arsenale

Od 2 kwietnia 2012 roku w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu można oglądać wystawę Prowizorka. Swoje prace prezentują Alicja Bielawska, Piotr Łakomy, Gizela Mickiewicz, Emmeline de Mooji, Dan Rees, Honza Zamojski.

„Prowizorka”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, plakat (źródło: materiał prasowy)

„Prowizorka”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, plakat (źródło: materiał prasowy)

Punktem wyjścia dla wystawy Prowizorka jest kategoria tymczasowości, doraźności, prowizoryczności – permanentna prowizoryczność, która staje się symptomem współczesności. Prowizoryczność może być atutem, kiedy przyjmuje formę pomysłowości i sprytu w tworzeniu funkcjonalnych obiektów materialnych.

Stan prowizoryczny nie może być jednak wyłącznie pojmowany negatywnie, jako brak perspektywicznego myślenia. Kuratorkę – Annę Czaban – interesuje przede wszystkim moment zawieszenia, niedopowiedzenia kwestii, bez stawiania jednoznacznej tezy o tym, że jeśli coś jest tylko temporalne, to jest złe.

Wystawa Prowizorka podejmuje ten problem z dystansem, z dozą ironii, humoru, pewnej zabawy. Tego typu zabiegi, nietrwałe interwencje – mogą bowiem okazać się ważniejsze. Wprowadzają widza w dezorientację, wybijają z nawykowych zachowań oraz przyzwyczajeń percepcji, wykraczając poza obszar funkcjonalnego myślenia o świecie. Nieużyteczne obiekty same w sobie mogą być też domeną sztuki. Pokazywanie w galerii tworów bezużytecznych (w sensie estetyki Kantowskiej) jest uzasadnione o tyle, że towarzyszy temu krytyczna refleksja, która jest tu wartością trwałą.

Prowizorka skłania też do rehabilitacji przedmiotów starych, ułomnych, wykorzystywania ich w kolejnych przetworzeniach. Pokazuje, jak ważne jest wzmocnienie wrażliwości na przedmiot, które ćwiczy czujną obserwację zarówno otoczenia jak też wykorzystywania potencjału swojej kreatywności.

Wystawa potrwa do 2 maja
Galeria Miejska Arsenał
ul. Stary Rynek 6
Poznań
Kurator: Anna Czaban

Dodaj komentarz