• 2012-04-03

Nowe oblicze Fausta

15 sierpnia 2012 roku w Pałacu Wojanów w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej zostanie zaprezentowana polska premiera opery Faust Księcia Antoniego Radziwiłła – cenionego kompozytora i znanej postaci życia artystycznego XIX wieku.

Pałac Wojanów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pałac Wojanów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor dramatu Faust – Johann Wolfgang Goethe i Antoni Radziwiłł znali się – książę podczas wizyty w Weimarze osobiście zaprezentował fragmenty partytury swojej opery. – Wybitny niemiecki poeta wyraził swój zachwyt muzyką, a nawet pod jej wpływem, wprowadził niewielkie zmiany w tekście

Wojciech Czempik, dyrektor artystyczny sierpniowej prapremiery

Kompozycja księcia Radziwiłła jest pierwszą muzyczną adaptacją utworu Goethego w historii opery. W Polsce nie doczekała się jeszcze wykonania pełnej wersji w języku niemieckim, dlatego prapremiera w Wojanowie będzie znaczącym wydarzeniem artystycznym.

Marek Dyżewski – krytyk muzyczny – znajduje kilka powodów, dla których wystawienie opery w Wojanowie będzie wyjątkowym wydarzeniem. Zwraca on uwagę na to, jak ważną postacią w życiu artystycznym w XIX wieku był Antoni Henryk Radziwiłł. Jego pałac w Ciszycy stanowił prawdziwe centrum życia muzycznego, literackiego i teatralnego. O pozycji księcia w świecie muzyki może świadczyć także fakt, że wybitne postacie na czele z Beethovenem, Mendelssohnem i Chopinem dedykowali mu swoje utwory. Duże znaczenie ma także miejsce prapremiery – Pałac w Wojanowie. Dzieło Radziwiłła rozpocznie nowy żywot w bezpośredniej bliskości miejsca swoich narodzin. Zdaniem krytyka wystawienie opery wpisuje się w tendencję współczesnego życia muzycznego, która polega na odchodzeniu od żelaznego, ogranego już repertuaru na rzecz dzieł nieznanych.

Do Kotliny Jeleniogórskiej przyjadą liczne sławy muzyki operowej. Będą wśród nich artyści, którzy związani są z Dolnym Śląskiem. W prapremierowej obsadzie wystąpi śpiewaczka pochodząca z Jeleniej Góry – Agnieszka Rehlis, absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Mezzospranistka w ostatnich latach uczestniczyła w wielkich widowiskach operowych odbywających się w Hali Stulecia. Zaśpiewa również Michalina Bienkiewicz (sopran) – solistka opery w Weimarze i Erfurcie, znana z organizacji odbywającego się w Dolinie Pałaców i Ogrodów Festiwalu Concerti Pasquali.

Męskie głosy, które pojawią się na prapremierze to: Robert Gierlach (bas baryton), laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Vercelli i w Las Palmas oraz tenor Tomasz Krzysica, posiadający szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy. Na scenie pojawią się również goście z zagranicy Mark Adler (tenor) z Berlina i urodzona w Lipsku Tatiana Hempel-Gierlach (sopran). Wydarzenie uświetnią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej oraz Chór z Darmstadt pod batutą znanego dyrygenta Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego – absolwenta Akademii Muzycznej, występującego na wielu estradach świata m.in. w USA, Korei, Hiszpanii, Francji. Reżyserem spektaklu jest Beata Redo-Dobber.

Wystawienie opery będzie miało miejsce na dziedzińcu Pałacu Wojanów w malowniczym kompleksie pałacowo-parkowym. Organizatorami są Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. J. Zeidlera, natomiast partnerami projektu Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

15 sierpnia
Pałac Wojanów
Wojanów 9

Dodaj komentarz