• 2012-04-02

Jiri śni o sushi Davida Gelba w kinach od maja

25 maja 2012 roku do kin wejdzie film Jiro śni o sushi (Jiro dreams of sushi) w reżyserii Davida Gelba. Film z muzyką Philipa Glassa to opowieść o japońskiej tradycji i poszukiwaniu doskonałości. To wielowymiarowy portret niezwykłego człowieka i pasji, która stała się sposobem na życie.

Kadr z filmu „Jiri śni o sushi”, reż. David Gelb (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Jiri śni o sushi”, reż. David Gelb (źródło: materiały prasowe)

85-letni Jiro Ono jest właścicielem najmniejszej restauracji świata, która otrzymała trzy gwiazdki w prestiżowym rankingu Michelina. To legendarne miejsce w samym sercu Tokio, gdzie serwowane jest wyłącznie sushi. Za najwyższą jakość płaci się tu astronomiczne ceny, a mimo to na rezerwacje stolika trzeba czekać wiele tygodni. Ale Jiro Ono poświęcił swojej restauracji i poszukiwaniu doskonałego smaku całe życie.

Pewnego razu Gelb, wspólnie z krytykiem kulinarnym Yamamoto, wziął udział w wyprawie szlakiem najlepszych restauracji sushi w Tokio. Tak odkrył słynną Sukibayashi Jiro. Od kiedy poznał jej szefa Jiro i spróbował najsmaczniejszego sushi w swoim życiu, wiedział że ten człowiek musi stać się bohaterem jego filmu.

Sushi u niego było niesamowite, ale zaintrygowało mnie zarówno to, że Jiro w wieku 85 lat cały czas pracuje, jak i fakt, że pracują dla niego jego synowie – tłumaczy reżyser.

W ciągu następnych dwóch lat Gelb spędził w sumie ponad 8 tygodni kręcąc zdjęcia i zanurzając się bez pamięci w świat Jiro. Wspólnie z montażystą Brandonem Driszollem-Luttringerem ciężko pracowali, by znaleźć najwłaściwszy klucz do opowiedzenia historii tego niezwykłego człowieka i spróbować pokazać, jak jego etyka pracy ukształtowała także jego synów. – Postawa Jiro, niezgoda na rezygnację, przypominała mi moich dziadków – wspomina Gelb. – Oni także codziennie wstają o 5 rano, żeby pisać. Dlatego cały czas zachowują sprawność umysłu. Podobnie jak Jiro, nie przestają się rozwijać. To ciągłe pragnienie by cały czas iść do przodu i nie oglądać się za siebie jest jednym z głównych tematów filmu.

Kadr z filmu „Jiri śni o sushi”, reż. David Gelb (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Jiri śni o sushi”, reż. David Gelb (źródło: materiały prasowe)Wspaniały hymn dla rzemiosła i smaku w każdym aspekcie życia.

David Gelb - pochodzi z Nowego Jorku, ale obecnie pracuje i mieszka w Los Angeles. Po ukończeniu kursu produkcji na Uniwersytecie Południowej Kalifornii pracował przy powstawaniu wideoklipów, krótkich filmów i dokumentów. Wyreżyserował m.in. Visions of Blindness, czyli obszerny materiał z planu Miasta ślepców Fernando Meirellesa. David Gelb przepada za sushi od dzieciństwa. Jiro śni o sushi to jego pierwszy film pełnometrażowy.

Jiro śni o sushi, USA, 2011
Reżyseria: David Gelb
Muzyka: Philip Glass
Montaż: Brandon Driscoll-Luttringer
Zdjęcia: David Gelb
Producenci: David Gelb, Tom Pellegrini, Kevin Iwashina
Produkcja: Weaver / Pellegrini, Preferred Content
Premiera: 25 maja 2012 r.
Dystrybucja: Gutek Film

Dodaj komentarz