• 2012-03-31

Więzi Agnieszki Lasoty

Do 12 kwietnia 2012 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie można oglądać wystawę Agnieszki Lasoty Więzi.

Plakat wystawy „Więzy” (źródło: materiał prasowy)

Plakat wystawy „Więzy” (źródło: materiał prasowy)

Wystawa Więzi to pierwsza odsłona projektu, w ramach którego muzeum wewnątrz obecnej wystawy stałej, cyklicznie chce oddawać głos sztuce współczesnej. Ten kontrapunkt dal kultury tradycyjnej będzie prowadzonym z nią dialogiem. Tematem powierzonym Agnieszce Lasocie jest temat więzi.

Inspiracją do powstania projektu była diagnoza postawiona przez Marię Rogaczewską, mówiąca o tym, że: w okresie dojrzewania jednego pokolenia, miliony jednostek nauczyły się samodzielności, planowania swojego życia, inwestowania w siebie i swoje dzieci, nowych wzorów edukacji, pracy, stylu życia, konsumpcji, rozrywki, korzystania z nowych mediów cyfrowych. Natomiast równie spektakularnej rewolucji jak nie było, tak nie ma w sferze relacji międzyludzkich.

Ta społeczna diagnoza stała się jednym z impulsów, które doprowadziły do powstania artystycznej instalacji.

Agnieszka Lasota – ukończyła wydział Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996 r.) oraz podyplomowe studia w Istituto Europeo di Design w Mediolanie (2006 r.) Obecnie, posługując się językiem z pogranicza designu i nowych mediów, stawia wielopoziomową diagnozę współczesnego społeczeństwa. Centralnym, powracającym niemal obsesyjnie motywem jej twórczości jest przedmiot jako materialny ślad kreowanych sztucznie potrzeb człowieka. Uczestniczyła w licznych wystawach, targach i festiwalach designu, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Berlinie, Mediolanie, Londynie, Brukseli. Mieszka w Warszawie. Wybrane projekty: Meble z Pamięcią (2008), Lampa Wiecha (2009), Autoportret (2009), Słoneczko (2010), …A ten pokój bedzie pusty (2010-2011)

12 kwietnia 2012 roku o godzinie 19.00 odbędzie się oprowadzenie po wystawie wraz z jej autorką.
Muzeum Etnograficzne
Ratusz
Plac Wolnica 1, II piętro

Dodaj komentarz