• 2012-03-31

Podróże Guliwera na scenie Teatru Zależnego

1 kwietnia 2012 roku o godz. 19.00 w Teatrze Mumerus w Krakowie będzie można obejrzeć spektakl Laputa i Lagado według Jonathana Swifta czyli trzecia podróż Gullivera w reżyserii Wiesława Hołdysa.

„Laputa & Lagado według Jonathana Swifta czyli trzecia podróż Gullivera”, reż. Wiesław Hołdys, fot. M. Kozłowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Laputa & Lagado według Jonathana Swifta czyli trzecia podróż Gullivera”, reż. Wiesław Hołdys, fot. M. Kozłowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Napisany w XVIII wieku utwór Jonathana Swifta Podróże do wielu odległych narodów świata jest fantastyczno–surrealistycznym opisem czterech wyimaginowanych podróży, w którym – jak pisze Juliusz Kydryński:

autor rozprawia się z całą ludzkością, z samą jej naturą i wszystkimi stworzonymi przez nią instytucjami. Każda epoka – także i nasza – odnajdzie w niesamowitej grotesce Swifta oskarżenie siebie samej, własne swoje rysy i własne zwierciadło.

Niestety, dzieło Swifta – adresowane do dorosłych, zostało ocenzurowane oraz okaleczone, po czym pozbawione wszelkich drastyczności i całego smaku trafiło do dziecięcego pokoju jako niewinna bajka o ciekawej podróży do krainy Liliputów i krainy Olbrzymów. W niezliczonych adaptacjach dziecięcych pomija się trzecią podróż zaczynającą się wizytą na Latającej Wyspie Lapucie.

Scenariusz, inscenizacja, reżyseria oraz produkcja: Wiesław Hołdys
Muzyka Latającej Wyspy: Ewa Ryks
Psychoakustyka: Maurycy J. Kin
Projekty Lalek Struldbruggów: Jan Polewka
Współpraca scenograficzna: Katarzyna Jędrzejczyk
Tłumaczenia na język czeski: Alma Haltof i Zbigniew Machej
Asystent: Michał Rdzanek
Metaloplastyka: Robert Calikowski

Najbliższe spektakle odbędą się 1, 2 oraz 16 kwietnia o godz. 19.00
Scena Teatru Zależnego Politechniki Krakowskiej
ul. Kanonicza 1
Kraków

Dodaj komentarz