Rusza wystawa Piotr Skarga na tle dziejów Rzeczypospolitej

Od 2 kwietnia 2012 roku w Państwowej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej będzie można oglądać wystawę Piotr skarga na tle dziejów Rzeczypospolitej, poświęconą postaci legendarnego kaznodziei.

Plakat wystawy „Piotr Skarga na tle dziejów Rzeczpospolitej” (źródło: materiały prasowe)

Plakat wystawy „Piotr Skarga na tle dziejów Rzeczpospolitej” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa przedstawia postać Piotra Skargi na tle jego epoki oraz ukazuje legendę, w jaką zaczęła obrastać twórczość tego kaznodziei u schyłku XVIII wieku aż po odrodzenie się Rzeczypospolitej. Wśród licznych eksponatów prezentowanych w ramach wystawy w Bibliotece Gdańskiej, szczególną uwagę warto zwrócić na wizerunki Piotra Skargi i jemu współczesnych, wydania jego dzieł począwszy od tych najstarszych i najbardziej cennych, a także mapy Rzeczypospolitej z XVI – XVIII wieku.

Sejm RP ustanowił rok 2012 Rokiem ks. Piotra Skargi, Janusza Korczaka i Józefa Ignacego Kraszewskiego. W uchwale, która dotyczy Piotra Skargi napisano:

Zapisał się na kartach historii jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, filantrop oraz ten, który w trosce o ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe polskie przywary. Nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku.

Piotr Skarga na tle dziejów Rzeczypospolitej
Otwarcie: 2 kwietnia godz. 13.00
Gmach PAN Biblioteki Gdańskiej, ul. Wałowa 15,
Gdańsk
Ekspozycja potrwa do 4 maja

Dodaj komentarz