• 2012-03-31

Branford Marsalis gwiazdą festiwalu Jazz nad Odrą

18 kwietnia 2012 roku w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu rozpocznie się 48. Wrocławski Festiwalu Jazzowy Jazz nad Odrą. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie amerykański saksofonista Branford Marsalis. Festiwal potrwa do 22 kwietnia.

Plakat festiwalu Jazz nad Odrą autorstwa Weroniki Kowlaskiej (źródło: materiały prasowe)

Plakat festiwalu Jazz nad Odrą autorstwa Weroniki Kowlaskiej (źródło: materiały prasowe)

Obok najstarszego z braci Marsalisów wystąpią również: Tomasz Stańko, Lars Danielsson, Freddy Cole, Kuba Stankiewicz, Grzegorz Nagórski, Darek Oleszkiewicz, Chris Potter, Piotr Baron i Anour Brahem, którym  towarzyszyć będą muzycy z całego świata, oraz dwa wrocławskie zespoły Miloopa i Me Myself & I. Wyjątkowy charakter będą miały koncerty benefisowe Jarka Śmietany oraz zespołu String Connection.

Jazz nad Odrą organizowany jest we jest Wrocławiu od 1964 roku, tym samym jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w naszym kraju. Do roku 1989 był imprezą studencką organizowaną przez ZSP i wrocławski klub Pałacyk. Obecnie organizatorem jest Centrum Sztuki Impart wraz z Fundacją Jazz nad Odrą i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Oddział Wrocław.

W festiwalowych koncertach uczestniczyli najbardziej liczący się polscy jazzmani. Z biegiem lat pojawiały się coraz bardziej znaczące gwiazdy światowej sceny jazzowej. W ostatnich latach na festiwalu występowali m.in. Pat Metheny, Paco de Lucia, Al di Meola, Kenny Garret, Dave Holland, Tooth Thielemans, Diana Krall, David Sanborn, Ron Carter, Lizz Wright, Patricia Barber oraz Randy Crawford.

Zgodnie z tradycją, także w tym roku odbędzie się konkurs na indywidualność jazzową. Tym razem do I etapu eliminacji konkursowych 48. JnO wpłynęło 36 zgłoszeń. Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Robert Kamalski, Wojciech Siwek i Artur Lesicki wybierze spośród nich finalistów II etapu, którzy zaprezentują się podczas głównego Konkursu na Indywidualność Jazzową, a będzie ich oceniać Jury Festiwalu, w którym zasiądą: Wojciech Karolak, Zbigniew Lewandowski, Henryk Miśkiewicz, Kuba Stankiewicz, Tomasz Szachowski. Koncert laureatów odbędzie 18 kwietnia w CS Impart.

Od lat istotnym elementem festiwalu jest jego oprawa graficzna. Plakaty Jazzu nad Odrą projektowali wrocławscy twórcy o międzynarodowej sławie, m.in.: Jan Sawka, Eugeniusz Get Stankiewicz oraz Rosław Szaybo. Od kilku lat festiwalowy plakat jest wyłaniany podczas konkursu ogłaszanego wśród studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Laureatką tegororcznej edycji jest Weronika Kowalska. Konkursowe projekty będą przez cały kwiecień prezentowane w foyer CS Impart.

48. Wrocławski Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą
18-22 kwietnia,
Centrum Sztuki Impart
Mazowiecka 17
Wrocław

Dodaj komentarz