• 2012-03-30

New Order i Jamie Woon na Heineken Open’er Festival

4 lipca 2012 roku w  Babich Dołach koło Gdyni rozpoczyna się Heineken Open’er Festival. Wśród sporego już grona zapowiedzianych artystów znaleźli się Jamie Woon oraz zespół New Order.

New Order (źródło: materiały prasowe)

New Order (źródło: materiały prasowe)

New Order

Zespół New Order powstał w 1980 roku po śmierci Iana Curtisa, wokalisty legendarnego zespołu Joy Division. Pozostali członkowie zdecydowali o kontynuowaniu kariery pod nową nazwą i w nieco zmienionym składzie. Gitarzysta Bernard Sumner przejął obowiązki wokalisty, a Stephen Morris i Peter Hook pozostali przy swoich instrumentach (odpowiednio: perkusja i bas). Do składu dołączyła Gillian Gilbert, która stanęła za klawiszami. Ich hit z 1983 roku, Blue Monday,  jest jednym najlepiej sprzedających się utworów tanecznych.

Debiutancki Movement bliski był jeszcze stylistyce Joy Division, ale wspomniany już singiel Blue Monday i album Power, Corruption & Lies, wydane w 1983 roku pokazały bardziej dynamiczne oblicze zespołu. Tempa nie zwalniali przez kolejnych 6 lat, publikując aż trzy klasyczne albumy: Low-Life, Brotherhood i Technique. Ten ostatni, nagrany na Ibizie w stylistyce acid house, okazał się ważnym głosem New Order w rewolucji nazwanej później ruchem rave.

W sierpniu 2011 roku, New Order reaktywowało się w składzie z Gillian Gilbert i Tom’em Chapman’em, który zastąpił Peter’a Hook’a. Natomiast 12 sierpnia tego roku New Order wystąpią u boku Blur i The Specials, na specjalnym koncercie zamykającym Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Miesiąc przed tym wydarzeniem New Order zagrają po raz pierwszy w Polsce.

Jamie Woon

Rok temu wydał swój debiutancki album zatytułowany Mirrorwriting, wpisując się idealnie w cały post-dubstepowy nurt, który stoi w kontrze do sonicznych hałasów. Ciepłe soulowe brzmienie przemieszane z elektroniką przywodziło na myśl dokonania Jamesa Blake’a. O sukcesie Mirrorwriting przesądził nie tylko talent Woona, ale także osoba współproducenta płyty – Buriala, płyta została nominowana do BBC Sound Of 2011.

Woon porusza się w różnych stylistykach, wykorzystując w czasie nagrywania zarówno samplery jak i gitary akustyczne, by w końcu postawić kropkę nad i partiami wokalnymi.

Heineken Open’er Music Festival
4-7 lipca 2012 roku
Babie Doły / Gdynia

Dodaj komentarz