• 2012-03-30

Metropolie Marcina Szymielewicza w Warszawie

Od 17 kwietnia w filii Fabryki Trzciny w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Marcina Szymielewicza Metropolie.

Marcin Szymielewicz, „Peterskirche” (źródło: materiał prasowy)

Marcin Szymielewicz, „Peterskirche” (źródło: materiał prasowy)

Marcin Szymielewicz poprzez obrazy prezentowane na wystawie Metropolie udowadnia, że tradycja wedut nadal jest żywa i może być dla artysty źródłem inspiracji. Artysta zafascynowany pejzażem miejskim, traktuje go jako punkt wyjścia do eksperymentów w poszukiwaniu nowych rozwiązań formalnych, dlatego też w jego realizacjach odnaleźć można bardziej próbę uchwycenia genius loci niż wierne odwzorowanie sztandarowych dzieł architektury. Artysty nie interesują pełne turystów place i ulice, uwaga jego skupiona jest na świetle, rzeźbiarzu architektonicznych brył, kreatorze nastroju.

Podróż po metropoliach Starego Kontynentu była inspiracją do poszukiwań w obrębie plastycznego języka wyrazu. Bo jakże wyrazić niepowtarzalny nastrój rzymskiego Forum Romanum, śladów klasycznej myśli architektonicznej poddanej destrukcyjnemu działaniu czasu. Jak oddać monumentalizm cesarskiego Wiednia czy finezję inżynieryjnej myśli francuskiej w postaci ażurowych konstrukcji wieży Eifla czy szklanych wieżowców nowoczesnej dzielnicy La Défense.

Wyzwanie stanowiła również Warszawa, którą artysta portretował już wielokrotnie. Chciał pokazać ją z nieco z innej strony, dlatego tym razem miasto wyłania się z mroków nocy. Gra świateł, kontrasty rozbielonych świetlistych bieli i ciężkich szarości, zawierają w sobie ruch tętniącego życiem miasta.

Utrzymane w ograniczonej gamie barwnej prace Marcina Szymielewicza ukazują nieograniczone spektrum tonów i półtonów szarości, czerni, bieli, brązów, beżów. Dzięki zawężeniu kolorystyki uwaga skierowana zostaje na bogactwo struktur samej powierzchni obrazu.

Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, a mecenasem wystawy jest brytyjska firma Henri Lloyd.

Wernisaż: 17 kwietnia
Wystawa potrwa do 30 kwietnia
Fabryka Trzciny
Skwer przy Krakowskim Przedmieściu 60a
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Metropolie Marcina Szymielewicza w Warszawie”

  1. Beata

    REWELACJA!

Dodaj komentarz