• 2012-03-30

Iluminacje Krzysztofa Okonia w Bielsku-Białej

Od 12 kwietnia w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę malarstwa na szkle Krzysztofa Okonia Iluminacja.

Krzysztof Okoń, „Król Dawid z aniołami”, fot. Aleksander Dyl (źródło: materiał prasowy)

Krzysztof Okoń, „Król Dawid z aniołami”, fot. Aleksander Dyl (źródło: materiał prasowy)

Wystawa malarstwa na szkle Krzysztofa Okonia została zatytułowana Iluminacja, ponieważ istotną rolę w obserwowaniu obrazów artysty odgrywa światło, które odbijając się od tafli, tworzy wyjątkową aurę.

Na większości prac, z tła, niczym z mistycznej mgły, wyłaniają się świetliste sylwety: Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej, świętych. Spoglądając na obrazy z różnych miejsc można zaobserwować jak zmieniają się odcienie przedstawionych figur, jak ożywają poszczególne części ukazywanych scen.

Krzysztof Okoń, podobnie jak wielu współczesnych malarzy na szkle, swoją artystyczną drogę rozpoczął od fascynacji ludową witochromią. W jego przypadku był to zachwyt nad góralskim malarstwem na szkle. W kolorowy i tajemniczy świat sztuki wprowadziła artystę ciotka, Helena Średniawa, kustoszka działu malarstwa w Muzeum Tatrzańskim, gdzie spędzał wiele godzin. Pozwalała mu wyjmować ciasno stłoczone w magazynach obrazy i objaśniała ich znaczenie. W ten sposób dowiedział się, co przedstawiają, skąd pochodzą, czym się różnią i w jaki sposób powstały.

Oczywiście nie było to jedyne źródło inspiracji Krzysztofa Okonia. Od niej jedynie zaczęła się trwająca do dzisiaj pasja. Dała początek temu, co potem w zaskakujący wręcz sposób ewoluowało. Jego obrazy działają na wyobraźnię – grą kolorów, rdzawym złotem, poczerniałym srebrem, przenikającym przez tę paletę barw światłem, zręcznie i świadomie położoną kreską – raz mocniej, raz subtelniej, w zależności od powagi tematu. Krzysztof Okoń maluje nie tylko na szkle, ale również na desce, rzeźbi, w technice drzeworytu wykonuje grafiki. Tworzy też witraże i mozaiki.

Krzysztof Okoń urodził się w 1939 roku w Warszawie. Dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem. Obecnie mieszka w Krakowie. Działalność plastyczną rozpoczął w 1965 roku. Wcześniej pochłonięty był karierą muzyczną. Studiował w klasie wiolonczeli w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, następnie w latach 1960-1963 w klasie wirtuozowskiej wiolonczelisty włoskiego Enrica Mainardiego w Akademii Muzycznej św. Cecylii w Rzymie oraz u słynnego francuskiego wiolonczelisty André Navarry w Akademii Muzycznej Chigiana w Sienie. Występował jako wiolonczelista w założonym przez siebie Trio Krakowskim. Zespół ten koncertował z powodzeniem w Europie, USA, byłym ZSSR, Jordanii, Algierii.

Wernisaż: 12 kwietnia
Wystawa potrwa do 20 maja
Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury
ul. 1 maja 8
Bielsko-Biała

Kuratorka wystawy: Monika Teśluk

Dodaj komentarz