• 2012-03-30

Rusza 3. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

13 kwietnia 2012 roku w kinie Muranów w Warszawie rozpocznie się 3. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, w ramach którego zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje kinematografii francuskiej.

Kadr z filmu „Rodzina Wolberów” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Rodzina Wolberów” (źródło: materiały prasowe)

Impreza odwiedzi również inne polskie miasta, między innymi: Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków. Widzowie kina Muranów będą mogli obejrzeć 10 filmów, w tym jeden dokument – Zidane, portret XXI wieku, na zamknięcie Przeglądu. Obraz prezentuje sylwetkę światowej gwiazdy futbolu – Zinédine Zidana. Film został nagrodzony m.in. na Festiwalu w Cannes, zdobył też nagrodę Cezara dla najlepszego dokumentu. Specjalnie na potrzeby tego filmu muzykę napisał pochodzący z Glasgow, post-rockowy zespół Mogwai.

W programie zobaczyć będzie również można laureata Nagrody Jury Festiwalu w Cannes 2011 – film Poliss, w reżyserii Maïwenn, który prezentuje codzienne, zawodowe i prywatne życie francuskich policjantów, a także film Minister nagrodzony na tym samym, ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes wyróżnieniem krytyków zrzeszonych w FIPRESCI. W programie znalazł się ponadto obraz Przystojniaki, reż. Riad Sattouf, który w 2010 okazał się najlepszym francuskim debiutem (zdobywając m.in. Cezara i Nagrodę Lumières), socjologiczny dramat Kto wygra z losem, którego akcja rozgrywa się głównie w więziennej sali spotkań oraz Wszystko co się świeci, czyli współczesna historia przyjaźni wystawionej na próbę. Na uwagę zasługuje także dramat opowiadający o ojcu rodziny zmagającym się z trudnym piętnem przeszłości – film Rodzina Wolbergów, nominowany do Złotej Kamery na Festiwalu w Cannes w 2009 roku.

Program:

Piątek, 13 kwietnia

 • godz. 20.00 Otwarcie 3 Przeglądu Nowego Kina Francuskiego: Poliss, reżyseria: Maïwenn, Francja 2010, 127 min.
  Życie codzienne policjantów z Brygady Ochrony Nieletnich to nie tylko zatrzymania pedofilów, piętnastoletnich kieszonkowców, przesłuchania agresywnych rodziców i zeznania dzieci, ale także solidarność kolegów z pracy i ich rozmowy o prywatnych problemach. Świadomość tego, że najgorsze zło istnieje, w filmie przeplata się z atakami śmiechu w najmniej odpowiednich momentach.

 Sobota, 14 kwietnia

 • godz. 18.00 Wypowiedzenie wojny, La guerre est déclarée, Francja 2010, 100 min.
  Romeo i Juliette tworzą idealną parę, są piękni, młodzi, mają wszystko. Ich idylla nie trwa jednak długo. Cały świat rozpada się, kiedy dowiadują się o chorobie ich dziecka. Postanawiają walczyć i rzucić wyzwanie śmierci. Film nie jest kroniką choroby, ale opowieścią o walce z nią, z przeznaczeniem i ze śmiercią.
 • godz. 20.00 Śniegi Kilimandżaro, Les neiges du Kilimandżaro, Francja 2010, 107 min.
  Zwolnienie z pracy nie zakłóca szczęśliwego życia jakie od 30 lat wiodą Michel i Marie-Claire. Mają kochające dzieci, wnuki i bliskich przyjaciół. Są dumni ze swoich osiągnięć w związkach zawodowych i polityce. To wszystko rozpadnie się na kawałki w chwili, kiedy zostaną napadnięci i obrabowani przez dwóch zamaskowanych mężczyzn i kiedy Michel rozpozna w jednym z nich Christophe’a, młodego robotnika zwolnionego z pracy w tym samym czasie co on. Christophe twierdzi, że nie miał wyboru – musiał zdobyć pieniądze na czynsz i utrzymanie dwójki młodszych braci. Mimo tego Michel wydaje go policji, ale wkrótce zacznie się martwić losem opuszczonych dzieci.

Niedziela, 15 kwietnia

 • godz. 18.00 Rodzina Wolbergów, La Famille Wolberg, Francja 2009, 82 min.
  Simon Wolberg to mer małego miasteczka, zaborczy ojciec i zbuntowany syn. Na jego życiu odciska się piętno dziecka więźnia obozu koncentracyjnego, który sam staje się ojcem. Jego cel to przeżyć ze swoją rodziną i za wszelką cenę trzymać się razem. Obsesja na punkcie rodziny każe jednak Simonowi wystawić swoich bliskich na próbę, aby sprawdzić, czy to co ich łączy jest wystarczająco silne.
 • godz. 20.00 Nietykalni, Intouchables, Francja 2011, 112 min.
  Philippe, młody arystokrata sparaliżowany po wypadku na paralotni zatrudnia jako opiekuna Drissa, chłopaka z przedmieść, który właśnie wyszedł z więzienia. Dwa światy zderzą się ze sobą, dając początek nieoczekiwanej przyjaźni, której blask sprawi, że staną się… nietykalni.

Poniedziałek, 16 kwietnia

 • godz. 18.00 Śniegi Kilimandżaro, Les neiges du Kilimandżaro, Francja 2010, 107 min.
  godz. 20.00 Przystojniaki, Les beaux gosses, Francja 2009, 90 min.
  Hervé, jest typowym nastolatkiem miotanym burzą hormonów, marzącym, żeby mieć dziewczynę, z zerowym powodzeniem u płci przeciwnej. Tym większe jest jego zaskoczenie kiedy pewnego dnia, zaczyna go podrywać Aurore, najładniejsza dziewczyna z klasy. W otoczeniu znerwicowanej matki, nieśmiałych lub szpanerskich kolegów, zakompleksionych dziewczyn lub takich, które właśnie uczą się uwodzenia, targany sprzecznymi uczuciami Hervé stara się znaleźć swoje miejsce.

Wtorek, 17 kwietnia

 • godz. 18.00 Kto wygra z losem, Qu’un seul tienne et les autres suivront, Francja, 2009, 120 min.
  Stephane dostaje propozycję, która może odmienić jego życie. Po wyjeździe z Algierii, Zohra stara się dowiedzieć dlaczego jej syn został zamordowany. Laura zakochuje się po raz pierwszy w życiu w młodym przestępcy o wielkim sercu, który właśnie został zatrzymany. Dwie kobiety, jeden mężczyzna, trzy drogi życiowe przecinające się w sali spotkań więzienia w Fleury-Mérogis.
 • godz. 20.30 Wypowiedzenie wojny, La guerre est déclarée, Francja 2010, 100 min.

Środa, 18 kwietnia

 • godz. 18.00 Wszystko co się świeci, Tout ce qui brille, Francja 2010, 100 min.
  Lila i Ely mieszkają w Puteaux po drugiej stronie mostu, który oddziela je od Paryża. Dzielą się wszystkim jak siostry marząc o  lepszym życiu i modnych butach. Przechodząc z jednego kłamstwa w drugie, zrobią wszystko, żeby wejść do świata, do którego nie należą, świata wybrańców i luksusu, w którym wszystko wydaje się możliwe.
 • 20.00 Minister, L’exercice de l’état, Francja 2011, 82 min., polska premiera.Spokojny sen ministra transportu Bertranda Saint-Jean zakłóca w środku nocy telefon. Autokar stoczył się w przepaść. Saint-Jean musi jechać na miejsce wypadku. Od tego momentu zaczyna się jego przeprawa ze światem. W natłoku samych pilnych spraw i wbrew sobie będzie musiał przeprowadzić projekt prywatyzacji dworców. Walka o władzę, kryzys ekonomiczny… Wszystko dzieje się w tym samym czasie, rodzi konflikty i pytania: jak wiele ludzie są gotowi poświęcić?

Czwartek, 19 kwietnia

 • 20.00 Zamknięcie 3 Przeglądu Nowego Kina Francuskiego: Zidane, portret XXI wieku, Zidane, un portrait du XXIème siècle, Francja 2005, 90 min.
  Wyjątkowy portret Zinédine Zidana nakręcony podczas meczu rozgrywek Ligi Hiszpanii pomiędzy Realem Madryt a Villarealem. Nagrany w czasie rzeczywistym, film przenosi widza na boisko piłkarskie obok słynnego zawodnika, a 17 kamer cyfrowych śledzi każdy ruch gwiazdy futbolu podczas całego meczu.

3. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, 13 do 19 kwietnia 2012 roku,
Kino Muranów, Warszawa,
Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków
Organizatorzy: Instytut Francuski w Polsce oraz Gutek Film.

Dodaj komentarz