7. edycja konkursu Śląska Rzecz

Do 16 kwietnia 2012 roku przyjmowane są zgłoszenia do konkursu Śląska Rzecz. Zamek Cieszyn już po raz siódmy organizuje konkurs Śląska Rzecz. Jest to jedyny regionalny konkurs designu w Polsce.

Konkurs ma na celu promocję regionu, bo nagradzane i wyróżniane są najlepsze śląskie produkty i projekty graficzne. Pozwala także promować w kraju i za granicą innowacyjne śląskie firmy i organizacje. Konkurs jest organizowany w ramach drugiej edycji projektu Design Silesia.

Nagrody i wyróżnienia są przyznawane w kategoriach: produkt oraz grafika użytkowa, w tym komunikacja wizualna i multimedia. W tej edycji wprowadzono jeszcze jedną kategorię: usługa.

Organizatorzy zapraszają projektantów i projektantki, przedstawicieli i przedstawicielki przedsiębiorstw, samorządy, instytucje kultury z terenu Śląska, których produkty, projekty graficzne i usługi zostały wdrożone w 2011 roku, aby promowali je poprzez zgłoszenie do Śląskiej Rzeczy. Zaproszeni są wszyscy, którzy dzięki podjęciu współpracy z projektantami i projektantkami kreują nową jakość śląskich wyrobów.

Konkurs zyskuje sobie coraz większą renomę. Wiele jego laureatów i laureatek odnosi komercyjny sukces, podbijając nie tylko krajowe, ale i zagraniczne rynki, a ich marka staje się rozpoznawalna na świecie.

Niebagatelne są także sukcesy śląskich firm na rynkach międzynarodowych. Zwycięzca pierwszej edycji konkursu, katowicka firma Moho Design, otrzymała prestiżowe międzynarodowe nagrody. W 2007 roku została laureatem konkursu zarządzania designem – Design Management Europe Award (DME Award), a w roku 2008 jej czołowy produkt – dywan moho_hej!DIA zwyciężył w konkursie Red Dot. Z kolei Pracownia Sprzętu Alpinistycznego Małachowski z powodzeniem sprzedaje kolekcję puchowej odzieży, nagrodzonej Śląską Rzeczą w edycji 2007, na rynku japońskim.

Projekty laureatów i laureatek pokazywane są co roku na wystawach w Cieszynie, w Katowicach i na Festiwalu Designu w Łodzi (w minionym roku obejrzało je blisko 2000 osób). Każdej edycji konkursu towarzyszą dwujęzyczne katalogi, prezentujące nagrodzone i wyróżnione firmy.

Tegorocznych zwycięzców i zwyciężczynie będzie można poznać 15 czerwca 2012 roku podczas uroczystej gali w Zamku Cieszyn, połączonej z otwarciem wystawy nagrodzonych produktów. Tegorocznej gali wręczenia nagród towarzyszy odsłona stałej kolekcji Śląskiej Rzeczy.

Zamek Cieszyn
ul. Zamkowa 3 a, b, c
Cieszyn

Dodaj komentarz