• 2012-03-28

Ilustracje prasowe Jana Feliksa Kallwejta w Łodzi

Od 5 kwietnia 2012 roku w klubokawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi będzie można oglądać wystawę ilustracji prasowych Jana Feliksa Kallwejta.

Jan Feliks Kallwejt, ilustracja do artykułu o legendach hinduskich, „Wired” (źródło: materiał prasowy)

Jan Feliks Kallwejt, ilustracja do artykułu o legendach hinduskich, „Wired” (źródło: materiał prasowy)

Jan Feliks Kallwejt projektował program dla mediolańskiej La Scali, grafiki promujące Toyotę, współpracował z agencją reklamową Wieden+Kennedy, jego ilustracje zdobiły łamy New York Times’a.

Jego charakterystyczny styl znają czytelnicy New Yorkera, The Independent, WIRED, a w Polsce m.in. Wprost czy Machiny. Jego charakterystyczny styl reprezentują uproszczone sylwetki, nasycone barwy w ograniczonej gamie. Syntetyczne przedstawienia rzeczy często multiplikuje, do granic zagęszczając kompozycje. Postaci przybierają kształty przywołujące na myśl estetykę South Park, mieszając się z formami znanymi z urban artu i młodzieżowej popkultury.

Wszystko to z pozoru krzykliwe i chaotyczne, powielone i skumulowane na małym obszarze układa się w pracach Kallwejta w skomplikowany, uporządkowany i przemyślany układ. W rezultacie powstają obrazy, które operując prostymi formami graficznymi są jednocześnie bujne, pełne detali, które można czytać niczym książkę szukając w każdym fragmencie odniesień, symboli, parafrazy, humorystycznego akcentu.

Choć wielokrotnie pracuje dla wielkich koncernów bądź za pomocą rysunku komentuje poważne kwestie w opiniotwórczych magazynach, w jego pracach zawsze można odnaleźć elementy (często czarnego) humoru, sarkazmu. Czuć w jego pracach dystans, swobodę, spojrzenie z przymrużeniem oka. Jest bacznym obserwatorem popkultury i aktualnych zjawisk społecznych, poszukiwaczem absurdów. Tę stronę Kallwejta najlepiej wyrażają projektowane przez niego wzory na ubrania. Nie każdy wie, że to właśnie on kryje się za marką kontrowersyjnych i prześmiewczych t-shirtów Dziedzic Pruski.

Wernisaż: 5 kwietnia
Wernisaż potrwa do 26 kwietnia
Klubokawiarnia Owoce i Warzywa
Traugutta 9
Łódź

Dodaj komentarz