• 2012-03-27

Spotkanie z Olgą Tokarczuk

10 kwietnia 2012 roku o godz. 19.00 w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk prowadzone przez Kingę Dunin. Przedmiotem dyskusji będzie najnowsza książka pisarki – Moment niedźwiedzia.

Olga Tokarczuk, „Moment niedźwiedzia”, okładka książki (źródło: materiały prasowe)

Olga Tokarczuk, „Moment niedźwiedzia”, okładka książki (źródło: materiały prasowe)

Czy zwierzęta noszą maski? I co się kryje w ich oczach, skoro nie ma tam duszy? Czy możliwa jest heterotopia – świat radykalnie inny od naszego, gdzie nie ma mowy o zabijaniu i zjadaniu, bo Inni to partnerzy, bliscy? Gdzie zamiast wiedzy-władzy mamy strategię świadomej niewiedzy, a zamiast dominacji – współodczuwanie? Balansując na granicy literackiej mitologii i krytycznej eseistyki, Olga Tokarczuk opowiada o ciele, seksualności i śmierci, o uwikłaniu w płeć i uwiedzeniu darkroomem. O Michelu Faberze i Matriksie. A także o swoich podróżach, mapach lęków i lądów, ulicach Amsterdamu i horyzoncie Masywu Ślęży.

Jeśli świat tworzony przez Olgę jest nieco lepszy niż ten, w którym żyjemy, to nie przez przemilczenie jego bolesnych miejsc, tylko dzięki przemodelowaniu go na miarę człowieka myślącego, wnikliwego, wrażliwego, współczującego – takiego, jakim jest autorka.

Kinga Dunin, fragment wstępu do książki Moment niedźwiedzia

Olga Tokarczuk – urodzona w 1962 roku, pisarka, laureatka nagrody Nike 2008 (za powieść Bieguni), wielokrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść Dom dzienny, dom nocny znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC.

10 kwietnia 2012 roku, godz. 19.00
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Mała Sala, Zachodnia 93
wstęp wolny

Dodaj komentarz