• 2012-03-27

Bal manekinów w rytmie rapu

29 marca 2012 roku polkowicki Festiwal Oblicza Teatru zaprezentuje nietypową inscenizację sztuki Brunona Jasieńskiego Bal manekinów w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego ze Szczecina.

„Bal manekinów”, reż. Adam Opatowicz, fot. Włodzimierz Piątek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bal manekinów”, reż. Adam Opatowicz, fot. Włodzimierz Piątek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja dramatu rozpoczyna się na tytułowym balu, podczas którego wystawowe i krawieckie manekiny zapominają o bezruchu i zatracają się w tańcu. Doskonałą zabawę przerywa im pewien polityk. Ten nieprzyjemny incydent będzie miał tragiczne konsekwencje. Światy ludzi i kukieł niebezpiecznie się do siebie zbliżą…

Czy sztuka napisana w latach 30 ubiegłego wieku w Związku Radzieckim, w dodatku będąca satyrą na zachodnią socjaldemokrację i burżuazję, może dziś obronić się na scenie? Zabrzmieć prawdziwie, a nie groteskowo? Jak wydobyć z tekstu Jasieńskiego sensy, które mogłyby zainteresować współczesnego widza?

Adam Opatowicz – reżyser szczecińskiej inscenizacji – znalazł na to sposób. Aby nadać sztuce rys współczesności postanowił zilustrować ją hip-hopowym brzmieniem. Do współpracy zaprosił szczecińskich muzyków: Adama Zielińskiego oraz Andrzeja Mikosza, którzy jako Łona i Webber działają na polskiej scenie hip-hopowej już od ponad 10 lat. Songi napisane przez ten duet to połączenie publicystycznych, zaangażowanych tekstów z mocnym, hip-hopowym brzmieniem. W spektaklu pełnią one funkcję komentarza do rozgrywających się na scenie wydarzeń. Rap, będący głosem ulicy, głosem buntu doskonale nadaje się do opisu świata, wypełniającego się rosnącym niezadowoleniem i niezgodą na rzeczywistość. Współczesny wyraz nadaje spektaklowi także dynamiczna choreografia, stworzona przez szczeciniankę Paulinę Andrzejewską .

reżyseria: Adam Opatowicz
scenografia: Mariusz Napierała
muzyka: Andrzej Mikosz „Webber”
teksty piosenek: Adam Zieliński „Łona”
choreografia: Paulina Andrzejewska
obsada: Olga Adamska, Katarzyna Bieschke, Dorota Chrulska, Małgorzata Chryc-Filary, Małgorzata Iwańska, Sylwia Różycka, Katarzyna Sadowska, Krzysztof Bauman, Piotr Bumaj, Filip Cembala, Adam Dzieciniak, Zbigniew Filary, Sławomir Kołakowski, Mateusz Kostrzyński, Mirosław Kupiec, Dariusz Majchrzak, Jacek Piotrowski, Jacek Polaczek, Damian Sienkiewicz

29 marca, godz. 19.00
Sala Forum Bolesławieckiego Ośrodka Kultury
Pl. Marszałka J.Piłsudskiego 1C
Bolesławiec

Dodaj komentarz