• 2012-03-23

Premiera Eleny Zwiagincewa

23 marca 2012 roku odbędzie się polska premiera filmu Elena w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, zdobywcy Nagrody Specjalnej Jury Un Certain Regard na MFF Cannes 2011.

Kadr z filmu „Elena”, reż. Andriej Zwiagincew (źródło: materiał prosowy)

Kadr z filmu „Elena”, reż. Andriej Zwiagincew (źródło: materiał prosowy)

Władimir i Elena to starsze małżeństwo, mieszkające w luksusowym apartamencie w Moskwie. Pobrali się jako dojrzali ludzie, choć oboje pochodzą z różnych środowisk. Władimir to bogaty, wyrachowany, zimny uczuciowo, skupiony na sobie mężczyzna. Elena jest pielęgniarką, którą pewnego dnia poznał szpitalu. Ich wzajemne relacje przypominają układ. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno: on ma pieniądze, ona zapewnia opiekę.

Oboje mają dzieci z poprzedniego małżeństwa. Córka Władmira – Katerina, beztroska i zbuntowana dwudziestolatka, nie ma najlepszych relacji z ojcem. Z kolei syn Eleny – Siergiej, bezrobotny próżniak, niezdolny do utrzymania żony i dwójki dzieci, co miesiąc liczy na emeryturę matki.

Pewnego dnia, na skutek ataku serca, Władimir trafia do szpitala, gdzie uświadamia sobie, że jego dni są policzone. Podczas odwiedzin nawiązuje nowe relacje z córką. Postanawia, że mimo wszystko to właśnie jej zapisze cały majątek. Elena otrzyma comiesięczną dożywotnią pensję. Nadzieje na finansową pomoc dla syna okazują się płonne. Z nieśmiałej i poddanej żony Elena nagle zmienia się w zdeterminowaną i zdolną do wszystkiego kobietę. Wymyśla tragiczny plan, który na zawsze zmieni życie jej rodziny.

Elena to najnowszy film znanego rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa (Powrót, Wygnanie). Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Un Certain Regard na festiwalu w Cannes oraz był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepsza aktorka europejska. Autorem ścieżki dźwiękowej do filmu jest Philip Glass.

Bez wątpienia reżyser Eleny wierzy, że poczucie moralności w rosyjskim społeczeństwie jest w dużym stopniu zagrożone. Elena to zniewalający dramat, wręcz przeszywający w odbiorze. Jego lokalizacja przypomina współczesną Rosję, szczególnie, gdy w grę wchodzą pieniądze. Nie ma nic pozytywnego w członkach tej rodziny i ich wzajemnych relacjach, a szczególnie w ich niedorzecznym systemie wartości, który wprowadza chaos i dylematy.

Screendaily

Elena
Rosja, 2011, 109 min
Scenariusz: Oleg Negin, Andriej Zwiagincew
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Zdjęcia: Michaił Krichman
Muzyka: Philip Glass
Producent: Aleksander Rodniański, Sergiej Melkumow
Występują: Elena Liadowa, Nadezhda Markina, Aleksiej Rozin, Andriej Smirnow, Eugenia Konushkina

Wybrane festiwale i nagrody:

  • 2011 – Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej dla Nadezhdy Markiny w kategorii Najlepsza aktorka europejska
  • 2011 – Nagroda Specjalna Jury Un Certain Regard/Film zamknięcia na MFF Cannes
  • 2011 – MFF w Toronto
  • 2011 – MFF w Karlowych Warach
  • 2011 – Nagrody dla Najlepszego reżysera, Najlepszych zdjęć i Najlepszej aktorki na MFF w Durbanie
  • 2011 – MFF w Vancouver
  • 2011 – MFF w Sao Paulo
  • 2011 – MFF w Melbourne
  • 2011 – MFF w Helsinkach
  • 2010 – NHK International Filmmakers Award na FF Sundance

Andriej Zwiagincew – ur. 6 lutego 1964 r. w Nowosybirsku na Syberii. Rosyjski aktor i reżyser. W 1984 roku, w wieku 20 lat, ukończył wydział aktorski szkoły teatralnej w Nowosybirsku. W latach 1986–1990 studiował w moskiewskiej rosyjskiej akademii sztuk Teatralnych. W latach 1992–2000 pracował jako aktor, grając w filmie i teatrze. W 2000 roku rozpoczął współpracę z telewizyjną stacją reN i wyreżyserował 3 epizody telewizyjnej serii The Black room. W 2003 roku zadebiutował filmem fabularnym Powrót, za który otrzymał szereg nagród, w tym Złotego lwa na festiwalu filmowym w Wenecji. Premiera jego drugiego filmu – Wygnanie odbyła się w 2007 roku na festiwalu filmowym w Cannes (film zdobył nagrodę dla najlepszego aktora). Jego ostatni film Elena zaprezentowany został w 2011 roku na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę specjalną Jury Un Certain regard.

Premiera – 23 marca
Dystrybucja: Against Gravity

Dodaj komentarz